Štvanec nesklamal, pokorené traťové rekordy aj skvelý sprievodný program

Redakcia 22. septembra 2020

Závadský Štvanec  sa v obci Závadka nad Hronom konal už po druhýkrát. O tom, že aj tento rok to bola vydarená akcia niet pochýb. Organizátorom sa aj tentokrát podarilo obsiahnuť takmer všetky vekové a výkonnostné kategórie a deti aj dospelí dostali kultúrny zážitok ako bonus.

Štart pretekov bol naplánovaný na 10:00, ale už od 8:00 bol za Spoločenským domom v Závadke nad Hronom čulý ruch. Dolaďovanie posledných vecí organizátormi, aj registrácia pretekárov bola v plnom prúde.

Ako prvý sa postavili na štart najmenší pretekári do 6 rokov a čakala ich 200 metrová trať. Po pribehnutí krpcov do cieľa už netrpezlivo čakala na svoj štart hlavná kategória.

Na trať sa v hlavnom preteku, ktorý má 10 km,  postavilo celkovo 93 bežcov. Trasa bola navrhnutá tak, aby si na svoje prišli profíci aj amatérski bežci, ktorí majú radi výzvy, behanie v lesoch a kopcoch. Tento rok bola úroveň pretekárov o čosi vyššia, čo dokazujú pokorené traťové rekordy, nielen v mužskej, ale aj ženskej kategórii.  Závadský štvanec nepritiahol trailovú bežeckú špičku len svojou atraktívnosťou, ale aj tým , že sa stal súčasťou Horehronskej trailovel ligy, ktorú sme vám predstavili v článku – Nová bežecká trailová liga na Horehroní. Máš natrénované?

Po vyštartovaní bežcov na 10 km prišli na rad ešte dve kategórie, a to beh na 500 a 1600 metrov. Viac o priebehu nám zhrnul jeden  z organizátorov preteku Peter Minarovič.

„2. ročník Závadského štvanca absolvovalo spolu 171 pretekárov vo všetkých kategóriách a na všetkých tratiach, od škôlkarov až po najstarších účastníkov (ročník 1950 ✌️). V hlavnom preteku na 10 km boli prekonané časy z 1. ročníka v mužskej, aj ženskej kategórii. Gratulujeme víťazom, všetkým zúčastneným a ďakujeme, že prišli. Poďakovať sa chceme sponzorom a našim dobrovoľníkom, bez ktorých by to nešlo. Tešíme sa na budúcoročné uštvanie sa.“

V Závadke nad Hronom prekvapili organizátori účastníkov aj návštevníkov kultúrnym programom. Tých najmenších zabavilo Divadlo Hotel Maria  so svojim živím čítaním z knihy Dobrodružstvo syslíka Pisklíka a Rozprávka o princovi Počúvadielkovi (@knihaakosuvenir). Staršie kategórie sa potešili vystúpeniu Folklórnej skupiny Závadčan.

Preteky dopadli na výbornú. Srdečne gratulujme  víťazom a tešíme sa na ďalší, veríme, že opäť vydarený ročník. Ešte na záver pripájame výsledky a samozrejme fotografie 🙂