Vajskovský vodopád

Vajskovský vodopád
Redakcia 8. júla 2019

K Vajskovskému vodopádu vedie jedna z najkrajších dolín Nízkych Tatier Vajskovská dolina, ktorou preteká Vajskovský potok. Vedie ňou turistický chodník z Dolnej Lehoty dlhý 13,5 km, ktorý je prístupný po vodopád a ďalej je už z dôvodu ochrany uzavretý. Chodník vedie asfaltovou cestou, približne 1,5 km od samotného vodopádu sa oddelí a pokračuje cez lesík a lopúchovú lúku. Trasa je mierneho stúpania, len sa treba pripraviť na dlhé (miestami nekonečné) šlapanie 🙂

Vajskovská dolina patrí k najkľudnejším a najčarovnejším dolinám v Nízkych tatrách a možno aj práve preto sa tam vyskytujú v hojnom počte medvede a treba byť rozhodne opatrný. Jej panenská príroda vás očarí a návšteva vás nabije na najbližšie týždne.Vo Vajskovskej doline zažijete aj digitálny detox, nakoľko v nej nebudete mať signál.

V doline platí zákaz kladenia ohňa, je zakázané stanovanie aj zber lesných plodov. Z tejto doliny boli do voľnej prírody vypustené prvé kamzíky, privezené z Vysokých Tatier. Je súčasťou územia NAPANT-u, horná časť doliny zároveň tvorí východnú hranicu NPR Skalka.

Vajskovský vodopád je 9 metrov vysoký, nachádza sa v nadmorskej výške 1200 m.n.m. a nájdete ho v závere doliny. Pri vodopáde nestretnete zástupy turistov, aj napriek svojej kráse zostáva stále málo známy aj medzi domácimi obyvateľmi.

Vajskovská dolina aj s rekreačnou oblasťou Krpáčovo ponúka okrem množstva prechádzok v okolí, ako je napríklad Chodník Sama Chalupku, či chodník Medveďou cestičkou, osvieženie v krpáčovskom jazere, jazdenie na koňoch či veľa možností na cykloturistiku.

Nezabudni čítať aj: