Dedečkova chata, čo by kameňom dohodil

Dedečkova chata, čo by kameňom dohodil
Redakcia 17. septembra 2020

Kto na Horehroní by nepoznal Dedečkovu chatu. Ako sme už spomenuli v nadpise je tu hneď za rohom, pod nosom alebo čo by kameňom dohodil 🙂 . Nachádza sa pod vrcholovou stanicou  Mýto Ski & Bike respektíve  Mýto SKI & FUN.

Chata bola postavená v roku 2015 na mieste pôvodnej chaty a nesie názov podľa prvého majiteľa pána Dedečka. (Tu pri názve sa zastavíme nakoľko, u niektorých ľudí nastáva pohoršenie, pretože nechápu prečo má chata český názov. Tak preto… ale kto chce informáciu si nájde :))

 

Na chatu vedie hneď niekoľko trás: 

– z Brezna dolinou Lazná, cez Kyslíkovú dráhu (cca 1hod 30min.)
– z Brezna cez Rúry  ( cca 1hod 35min.)
– z Vagnára (kopec medzi Mýtom pod Ďumbierom a Halnami) smerom na Pohanské k vysielaču až na Diel (cca 1hod 20min.)
– z Mýta pod Ďumbierom lyžiarskou zjazdovkou treba ísť doprava (cca 30min.)
– z Bystrej turistickým chodníkom od Bystrianskej jaskyne (cca 1hod 30min.)
– z obce Valaská cez Potôčky (cca 1hod 20min.)

Relax a nádherné výhľady

Niektoré trasy sú strmšie a náročnejšie, iné sľubujú pohodovú prechádzku. Nám ide o to, aby ste vedeli, že na Dedečkovu chatu dokáže vyjsť naozaj takmer každý a rozhodne to stojí za to. Tu už neplatia žiadne výhovorky :).  My sme sa vybrali poobede po práci a pokiaľ sa rozhodnete pre trasu, ktorá vedie z Vagnára (Pohanskô) verte, je to relax. Na Vagnár sa pohodlne dostanete autom z Brezna smerom na Čertovicu  a nemal by byť problém ani zaparkovať. ( My sme ho teda nemali)

Poďme teda na prechádzku. Jediný kopec, ktorý vás na tejto trase čaká je z Pohanského ku jednému z najznámejších a najfotografovanejších stromov na Horehroní. Celou cestou, ktorá je mierne do kopca vás sprevádzajú výhľady na naše krásne Nízke Tatry. Ďumbier, Chopok či Dereše tu máte ako na dlani. Zelené lúky, pasúce sa ovce, no väčší gýč nájdete len ťažko. 🙂

Sme tu

Po hodinovej prechádzke cestou pomedzi lúky sa ocitnete na zjazdovke Mýto SKI & FUN . Občas narazíte na cyklistu, nakoľko sú tam trate pre „bajkerov.“ Už len pár krokov, a pokiaľ ste išli správne, pred vami sa objaví Dedečkova chata. O tom, že majú skvelé polievky a vždy niečo dobré pod zub sa baviť ani nemusíme, ale čo fakt stojí za zmienku sú vždy perfektné domáce koláčiky s láskou napečené priamo na chate. Po takej príjemnej prechádzke padne dobre aj malé pivko. Na záver pauzy nás čakalo milé prekvapenie, kedže sme asi poslúchali a boli sme vzorní hostia, na rozlúčku sme dostali špeciálnu ohnivú vodu.

Za nás jednoznačne skvelý TIP na výlet aj pre mamičky s malými krpcami, pretože cestu z Vagnáru zvládnu bez problémov aj deti. V okolí chaty sú aj dve detské ihriská, keby im náhodou nestačila lúka a les. 🙂 

Zcupitať dole už nieje žiadny problém, teda pokiaľ ste to neprehnali s tou ohnivou vodou. Cesta je mierna a povedzme si úprimne, tie výhľady nás aj tak nikdy neomrzia. 😉🔥

Jedna rada pre výletníkov: Overte si na FB stránke Dedečkova chata, či je v daný deň otvorené. Dozviete sa nielen to, aké je počasie, ale aj to, čo fajné na dnes napiekli.👌🥧

Aktuálne info z chaty: Do 27.9 bude otvorené každý deň 9:00 – 18:00 hod. Od 27.9. bude otvorené len počas víkendov. V prípade nepriaznivého počasia bude chata zavretá.

Kukni aj iné tipy na výlet : Ktoré kúty na Horehroní sú najfotogenickejšie? Trúfnete si tipnúť? / 5 tipov 🙂 Ako sa originálne schladiť na Horehroní?