SEDLO ZBOJSKÁ

SEDLO ZBOJSKÁ
Redakcia 31. januára 2018

Sedlo Zbojská je významným turisticky obľúbeným a vyhľadávaným miestom. Nachádza sa v hlavnom hrebeni Slovenského Rudohoria a rozdeľuje jeho západnú a strednú časť. Je východiskovým bodom turistických chodníkov do Národného Parku Muránska Planina a Veporské Vrchy

Aktivity:

Pri potulkách sedlom Zbojská sa rozhodne nebudete nudiť. Čaká tam na Vás množstvo domácich zvierat, na ktoré sa budú tešiť hlavne tí najmenší. Dáte si skvelý obed na vychýrenom Salaši Zbojská so všakovakými tradičnými slovenskými špecialitami. Jeho súčasťou je aj syráreň, do ktorej máte možnosť nahliadnuť. Po skvelom obede sa zveziete zbojníckou strelou, ktorá vás povozí najbližším okolím a je celkom možné, že vás prepadnú aj zbojníci. Pobyt si spríjemnite ľahkou prechádzkou na vyhliadkovú vežu neďaleko salaša a rozhodne odporúčame ochutnať muránske buchty, ktorých tradíciu obnovili v Sedle u Falťanov.
Sedlo má svoju bohatú zbojnícku históriu… a je späté so zbojníkom Jakubom Surovcom a jeho zbojníckou družinou. Natrafíte tu aj na zbojnícky chodník.

Zbojnícky Chodník:

Východzí bod je pri informačnom centre na Zbojníckom dvore a pokračuje súbežne s červeno vyznačenou Rudnou magistrálou smerom na Remetisko, kde opúšťa Rudnú magistrálu a pokračuje cez dolinku Makovo koryto popod železničný viadukt Čertov most smerom k ústiu Čertovej doliny. Pri putovaní Rudnou magistrálou od západu na východ je možné odbočiť na chodník už na Remetisku. Po krátkom vybočení k Čertovej jaskyni a prekonaní tiesňavy Čertova dolina sa náučná trasa vracia späť na Zbojnícky dvor cez lúky Pacherky a salaš v Galičke. Trasa je značená zeleno-bielou značkou náučného chodníka a jeho dĺžka je 4,7 km s prevýšením 268 metrov. Čas potrebný pre prechod náučného chodníka sú 3 hodiny v pevnej obuvi, lebo časť trasy vedie po skalách rokliny, kde je mokro a šmykľavo, pretože tiesňava je sprístupnená prírode blízkou formou bez veľkých zásahov do terénu (bez osadenia stúpačiek a kovových rebríkov). A z tohto dôvodu nenájdete v doline vydláždený chodník a ani pohodlnú cestičku. Trasa je vedená skalnatým korytom Čertovho potoka po balvanoch a štrku, kde treba podľa vlastného uváženia preskakovať z jedného brehu na druhý bez možnosti prechodu lávkami. Drevenými rebríkmi sú zaistené len tri miesta, kde sa prekonáva skalný prah (s vodopádmi). Mapu okruhu náučnej trasy nájdete na tomto odkaze (chodník je zobrazený oranžovou líniou, ale v teréne je značený zeleno-bielou značkou náučného chodníka).

Infocentrum:

Informačné centrum Sedlo Zbojská slúži širokej verejnosti. Dozviete sa viac o možnostiach turistiky či aktivít blízkeho aj vzdialenejšieho okolia (Horehronie, Gemer, Slovenské rudohorie, Nízke Tatry, Muránska planina, Veporské vrchy). V informačnom centre si môžete zakúpiť rôzne ručne vyrobené suveníry od ľudových remeselníkov z blízkeho okolia (Gemer a Horehronie).
Informačné centrum je otvorené denne od 9.30 do 20.30 h v hlavnej turistickej sezóne a v mimosezóne na požiadanie u personálu reštaurácie Salaša Zbojská.

Nezabudni prečítať aj:

 

Zdroj: www.hiking.sk www.zbojská.sk www.zubacka.sk