23. mája 2022

9 tipov na aktivity, ktoré si užijete (nielen) s deťmi na Horehroní

9 tipov na aktivity, ktoré si užijete (nielen) s deťmi na Horehroní
Redakcia 2. júna 2020

Už máte dosť vysedávania za televízorom a počítačom? Zbalte deti a vyberte sa na nenáročné výlety či aktivity na Horehroní a postarajte sa o zábavu nielen sebe 🙂 Vybrali sme pre vás 9 tipov ako príjemne a originálne stráviť pekný deň.

1. Dedečkova chata

Pri potulkách po Horehroní, by ste nemali obísť Dedečkovu chatu. Tá sa nachádza pri vrcholovej stanici Mýto SKI & BIKE park . Útulná chata bola po náročnej a komplikovanej výstavbe v roku 2015 postavená na mieste pôvodnej chaty, z ktorej po rokoch ostali len ruiny. Názov chaty nesie podľa prvého majiteľa a strojcu chaty pána Dedečka.

Na chate vás privíta vôňa čerstvo upečených koláčikov, pred chatou nájdete  jedno skvelé ihrisko pre deti. (okrem krásnej veľkej a neoplotenej lúky myslíme) Momentálne býva chata otvorené, ale pred cestou je vždy dobré skontrolovať si aktuálny stav v daný deň na jej FB stránke

Na chatu sa dostanete mnohými spôsobmi a je len na vás ktorý si vyberiete 🙂
– z Brezna dolinou Lazná, cez Kyslíkovú cestu (cca 1hod 30min.)
– z Brezna cez Rúry  ( cca 1hod 35min.)
– z Vagnára (kopec medzi Mýtom pod Ďumbierom a Halnami) smerom na Pohanské k vysielaču až na Diel (cca 1hod 20min.)
– z Mýta pod Ďumbierom lyžiarskou zjazdovkou treba isť doprava (cca 30min.)
– z Bystrej turistickým chodníkom od Bystrianskej jaskyne (cca 50min.)
– z obce Valaská cez Potôčky (cca 1hod 20min.)

2. Čiernohronská železnica

Toto je už naozaj Horehronská tradícia od nepamäti. Ak ste na Horehroní a neviezli ste sa Čiernohronskou železnicou, tak ako keby ste tu ani neboli. Jazda v drevených vagónikoch historickej lesnej železničky nádherným vidieckym prostredím a očarujúcou prírodou, sprevádzaná pískaním lokomotívy umožňuje vrátiť sa v čase tam, kde sa kedysi zvážalo drevo.

História úzkorozchodnej Čiernohronskej železnice siaha do roku 1898, kedy boli vypracované prvé dokumenty na jej výstavbu. V roku 1901 sa začalo stavať a 9. 1. 1909 sa spustila jej pravidelná prevádzka s tradičným úzkym rozchodom 760 mm. Železnica vznikla za účelom zvážania dreva z okolitých lesov (dovtedy sa používala riečna doprava splavovaním). Dĺžka všetkých tratí dosiahla postupne 132 km – najviac so všetkých 40-tich lesných železníc na Slovensku. Po zastavení jej prevádzky dňom 31. 12. 1982 bola odsúdená na zánik zošrotovaním. Bola zachránená vďaka práci nadšencov a dobrovoľníkov mládežníckeho hnutia Stromu života. K opätovnému obnoveniu jej prevádzky došlo v 1. 5. 1992.

Pokiaľ sa pôjdete povoziť vláčikom nezabudnite navštíviť Múzeum Čiernohronskej železnice

Aktuálnosť a cestovný poriadok si skontrolujte na  stránke Čiernohronská železnica

3. Vydrovská dolina a lesnícky skanzen

Vydrovská dolina je uceleným produktom cestovného ruchu, kde sa sústreďujú viaceré atraktivity: Lesnícky skanzen, Čiernohronská železnica, Náučný chodník históriou a tradíciami Čierneho Balogu. Pre deti je tu množstvo zaujímavostí, ktoré ich okrem zábavy dokážu aj vzdelávať. Ako bonus diviaky či daniele v obore 🙂

Lesnícky skanzen sa nachádza vo Vydrovskej doline asi 1,5 kilometra od Čierneho Balogu. Živé prírodné múzeum približuje hodnoty lesa a význam lesníckej práce v ňom. Vybudoval ho štátny podnik LESY SR. Na viac ako štvorkilometrovom „chodníku lesného času“ sa turisti zoznámia s hospodárením v lese, s lesnou históriou, technikou, náradím, spoznajú obyvateľov lesa i umelecké diela, ktoré zrodil les. Budovanie skanzenu stále pokračuje a každý rok pribúdajú nové exponáty.

Rozhodne si na tento výlet  nechajte dostatok času, budete mať čo objavovať 🙂  v lone prírody môžete stráviť aj celý deň.

4. Rozhladňa – Polomské očko

Polomské očko na Horehroní vyrástlo len nedávno v obci Polomka. Nachádza sa na najvyššom bode svahu Lyžiarskeho strediska Polomka Bučník v nadmorskej výške 906 m. Polomské očko vyrástlo do výšky 30 m a môžete si z neho vychutnať naozaj jedinečné výhľady na Horehronie. Na Polomské očko sa dostanete po 45 minútovej túre popri zjazdovke.

Viac o očku si prečítajte od našich nadšených blogerov  Polomské očko – neskutočná krása a Polomské očko

5. Minigolf Brezno

Minigolf asi netreba špeciálne predstavovať. Priamo v meste si perfektne oddýchnete aj s vašimi ratolesťami. Hoci by sa táto hra mohla na prvý pohľad zdať ako nie veľmi atraktívna, opak je však pravdou. Túto informáciu vieme jednoznačne potvrdiť 🙂

Minigolf, je miniatúrna verzia golfu, ktorá sa hrá na špeciálnom ihrisku a má v Brezne celkom dlhú tradíciu. Rozhodne si nájdite čas a chodte vyskúšať.

Pre viac informácií môžete navštíviť aj FB stránku Minigolf v Brezne

6. Zbojská

Sedlo Zbojská je významným turisticky obľúbeným a vyhľadávaným miestom. Nachádza sa v hlavnom hrebeni Slovenského Rudohoria a rozdeľuje jeho západnú a strednú časť. Je východiskovým bodom turistických chodníkov do Národného Parku Muránska Planina a Veporské Vrchy.

Keď sa rozhodnete ísť do sedla Zbojská, nezabudnite si na to vyhradiť aj celý deň a rozhodne budete mať čo robiť 🙂 Určite nesmiete obísť Vyhliadkovú vežu na Zbojskej. Veža bola postavená v roku 2016 v rámci projektu Rozvoj ochrany prírody a chránených území  v slovenských Karpatoch, ktorý realizovala Štátna ochrana prírody.  Veža slúži aj ako kaplnka  sv. Juraja. Na jednotlivých podlažiach sa nachádzajú informačné tabule a stretnete tam aj rôzne druhy zvierat. (nie živých) 🙂

V sedle Zbojská natrafíte aj na chodník známeho to zbojníka Jakuba Surovca, ktorí zbíjal v okolí. Keby ste sa o ňom chceli dozvedieť viac, tak odporúčame Horehronský blog o Jakubovi Surovcovi a samozrejme potom vhupnite na zbojnícke chodníčky.

Náučný chodník,  ktorý je podrobne popísaný v našej rubrike TIP na výlet, začína na Zbojníckom dvore a pokračuje súbežne s červeno vyznačenou Rudnou magistrálou smerom na Remetisko, kde opúšťa Rudnú magistrálu a pokračuje cez dolinku Makovo koryto popod železničný viadukt Čertov most smerom k ústiu Čertovej doliny. Na chodník si vyhradte cca 3 hodinky.

Na trase náučného chodníka sa nachádzajú tieto zastávky:

Zbojnícky dvor (Salaš Zbojská) – štartovací bod trasy
Remetisko (povesť o mníchovi)
Jaskyňa v Remete
Rizňa – drevený žľab na spúšťanie dreva
Zázračná studnička
Makovo koryto – panel o poľovníctve
Makovo koryto – panel o lesníctve
Masarykova cesta (cestný priepust popod teleso štátnej cesty „tunel“)
Čertov viadukt – panel o ozubnicovej trati Pohronská Polhora – Tisovec
Vyvieračka – ústie Čertovej doliny (upravená studnička)
Zbojnícka jaskyňa – Čertova jaskyňa
Čertova dolina (Zbojnícky vodopád, úžina Surovcov stisk, Malý vodopád, hate, úžina Posledná barikáda)
Pacherka – panel o ovčiarstve a zbojníkoch
Galička – pravý karpatský salaš (koliba) s bačom, valachmi a ovečkami v košiari
Zbojnícky dvor (Salaš Zbojská) – cieľový bod náučného chodníka

Nezabudnite sa po náročnom a krásne strávenom dni odmeniť skvelým jedlom zo Salaša Zbojská 🙂

 

7. Krpáčovo

Krpáčovo je rozsiahla turistická a rekreačná oblasť na Horehroní. V jeho centre sa nachádza vodná nádrž, ktorá sa s obľubou využíva nielen na rybárčenie, ale aj na kúpanie. V okolí Krpáčova sa môžete prejsť po Náučnom chodníku Medveďou cestičkou, ktorého východiskový bod sa nachádza pri hostinci Kukučka, prípadne si spravíte nenáročnú prechádzku po Náučnom chodníku Sama Chalupku. Nad jazerom sa nachádza Hotel Polianka

Pri ceste na Krpáčovo môžete „zablúdiť“ aj do Vajskovskej doliny a k Vajskovskému vodopádu. Túto túru si treba však dobre premyslieť a prečo? – Tuto si prečítajte viac o tom, ako dlho k nemu treba ísť 🙂, ale my veríme, že jeho krása vás natoľko očarí, že na dlhšiu cestu razom zabudnete. (a treba si dať aj pozor na medvedíky :))

8. Na skok od Brezna

Tu už došli všetky výhovorky typu nemám čas, je to ďaleko a podobne… Naozaj len na skok od Brezna sa ponúkajú hneď dve zaujímavé a krásne prechádzky. Prvá prechádzka na Skalku je svieža a odmenou bude návšteva neďalekej  Dedečkovej chaty alebo krásne výhľady, prípadne opečená špekačka 🙂 Podrobný popis ako sa ísť prejsť na Skalku nám opísala naša blogerka a verte tomu, že keď zbadáte tie fotky, tak už nebude nad čím rozmýšľať.

Druhá kratučká prechádza ideálna taktiež pre vaše deti, keď už doma neobsedia 🙂 je Breznianska Kalvária. Myšlienka breznianskej kalvárie vznikla už pred niekoľkými rokmi no k jej realizácii mesto Brezno pristúpilo v roku 2018. Každú zastávku kalvárie vám spríjemnia nielen umelecké diela, ale aj tabule s názvami jednotlivých zastavení krížovej cesty a originálnym slovným opisom.

Jej východzí bod sa nachádza nad Kauflandom.

9. Telgárt

Tentokrát sa vyberieme smerom do obce Telgárt a na objavovanie a spoznávanie je tu toho naozaj mnoho 🙂 Začnete kochaním sa nad jednou z najpozoruhodnejších stavieb nielen na Horehroní, ale aj v Slovenskom meradle. Jedná sa o spojenie viacerých architektonicky náročných a jedinečných stavieb a to Telgártsky tunel resp. Tunel Kornela Stodolu a Telgártskeho a Chmarošského viaduktu. Tieto unikáty spolu vytvárajú takzvanú Telgártsku slučku. Podľa nášho súkromného názoru jedno z naj-fotogenickejších miest nielen na Horehroní.

Len na skok to máte k prameňu Hrona a ten by ste rozhodne nemali obísť. Po ceste do Obce Telgárt by ste si mali všimnúť aj NPR Meandre Hrona. Jedná sa o zaujímavý prírodný úkaz, kde sa koryto Hrona kľukatí tak, že sa odchyľuje od priameho smeru toku. Vytvára tak oblúky, ktoré ležia proti samotnému prúdu.

Keď už budete nasýtený prírodou a unikátmi navrhujeme oddych priamo v stredisku  SKI Telgárt. Pochutnáte si na špecialitách Koliby pod kráľovou hoľou a deti sa určite potešia salašu pri kolibe. Otváracie hodiny si skontrolujte  na FB stránke Koliby pod Kráľovou Hoľou

10.  BONUSOVÝ TIP – Lúka plná sysľov

Jednoznačným ťahákom posledných dní sa stali roztomilé sysle z Muráňa. Hoci niesu priamo na Horehroní, ale pokiaľ ste už tu na okolí, netreba váhať a rozhodne ich treba navštíviť. Je to veľmi krásny zážitok nielen pre deti. Podrobnosti sa dozviete v našom článku: Lúka plná sysľov. Čo by si mal vedieť skôr, ako sa tam vyberieš.

Veríme, že sme vás inšpirovali na trávenie času s vašimi ratolesťami na Horehroní. Samozrejme že možností je ďaleko, ďaleko viac…. Ďaľšie tipy nájdete v ďalšom článku a aj v našej rubrike Tip na výlet .