CYKLORAJ #naHorehroni

CYKLORAJ #naHorehroni
Redakcia 20. mája 2022

#majnaHorehroni nám ponúka EXKLUZÍVNE POČASIE.

A treba to využiť ! Spojiť príjemné s užitočným a možno pridať nejakú pohybovú aktivitu, čo poviete ?

Už ste oprášili bicykle po zimnej prestávke ? Ak nie, JE NA ČASE !

Pýtate sa #kamnahorehroni ?

V nasledujúcich riadkoch vám prinášame CYKLO TIP, kde začať cyklistickú sezónu 2022.

Poďme sa teda nato „pozrieť“ !

KAMENISTÁ DOLINA

Na začiatok asi najznámejšia destinácia pre všetkých cyklistov. Oblasť Kamenistej doliny je obľúbená pretože „nikdy neomrzí“ a z cykloturistiky si odnesiete zakaždým iný zážitok. Existuje mnoho možností a smerov, ako sa sem dostať.

My tento krát volíme – dovolíme si povedať najkrajší smerštart v obci Čierny Balog, v miestnej časti Krám. Odtiaľ sa vydáme na cestu Hrončianskou dolinou dlhou 4 km. Dolina ponúka nový asfaltový povrch a nezameniteľnú atmosféru vďaka pokojnému prostrediu lesa. Trasa je lemovaná koľajnicami Čiernohronskej železnice, takže sa pokojne môže stať, že cestou natrafíte na parnú mašinku alebo najnovšiu atrakciu v podobe cyklodrezín.

Dolina končí v obci Hronec – časť Svätý Ján, odkiaľ sa môžete plynule napojiť na cyklotrasu – smer Kamenistá dolina.

VEDEL SI ŽE ?

Kamenistá dolina dlhá 25 km je najdlhšia dolina na Slovensku ?

Tu na Horehroní ju označujeme aj ako „RAJ PRE CYKLISTOV“.

Cesta dolinou doslova dobíja energiu. Výhľady, lesné zákutia a POZOR sem-tam možno nejakí pozorovatelia, ako srnky či medvede. Nechceme vás strašiť, len aby ste neboli prekvapení.

Keď sa vyberiete týmto smerom, môžete si stanoviť niekoľko cieľov.

TAJCH HRONČOK v minulosti slúžil ako vodná nádrž, ktorá zachytávala vodu a následne sa využívala na splavovanie dreva z lesov do dolín k pílam. Toto miesto sme v staršom článku zaradili aj medzi najfotogenickejšie miesta Horehronia. Mrkni tu.

Trasa do OBCE SIHLA je lemovaná potokom, ktorý je dlhý 2,5 km. Tento priestor je vyhlásený za chránený prírodný areál. Ide o Meandre Kamenistého potoka. Ide naozaj o zážitkovú jazdu. Odporúča 10 z 10 #KAMaratov.

ZÁKĽUKY– miesto, ktoré si zamilujete. A to nepreháňame. Od tajchu je možnosť pokračovať smerom na Dankovú, následne Zákľuky a odtiaľ sa vrátiť späť do Čierneho Balogu.

Cesta do Čierneho Balogu má opäť 2 variantyzo Zákľuk môžete pokračovať smerom na Tlstý javor a zviezť sa po hlavnej ceste. Druhá varianta je, že sa cez Výrobiská Podtajchovú zveziete priamo do Vydrova a cyklotúru spojíte aj s návštevou lesníckeho skanzenu.

Pri písaní článku sme si vlastne vymysleli aj program na víkend ! Takže ak aj vy idete týmto smerom – VIDÍME SA, KÝVAME SI !

Ku koncu už len pár rád – nezabudni prilbu, vodu, niečo na doplnenie energie a foťák. A potom nás označ nech vieme, či si bol/a pri tajchu, v obci Sihla alebo na Zákľukách.

Kondička naša neopúšťaj nás ! #hybsahorehronie, CYKLOSEZÓNA 2022 je v plnom prúde !

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní