#objavhorehronie z každej strany !

#objavhorehronie z každej strany !
Redakcia 16. júna 2023

Dovolíme si tvrdiť, že leto patrí medzi najobľúbenejšie ročné obdobie viacerých z nás. Veľa slnka, menej oblečenia, dlhšie dni a veľa možností, ako tráviť voľný čas. Mnohí plánujú dovolenky či už v zahraničí alebo doma.

Tento článok bude najmä pre tých, ktorí radi ostávajú doma na Horehroní alebo navštevujú náš región. Prinášame vám 7 tipov na výlet počas letných mesiacov !

1. KÚSOK SLOVENSKÉHO RAJA BLÍZKO HOREHRONIA

Keď spomenieme Salaš Zbojská asi vám bude jasnejšie, do akej lokality mierime. Oblasť známa vďaka výbornej tradičnej gastronómii. Dnes už areál salaša disponuje mnohými inými atrakciami, ktoré stoja za vašu návštevu.

Čertova dolina – Náučný chodník Jakuba Surovca

Jakub Surovec je legendárny tisovský zbojník, ktorý so svojou zbojníckou družinou unikal panským žandárom zo sedla Zbojská ťažko prístupnou Čertovou dolinou. A práve po jeho stopách sa vyberieme !

Cestu po stopách Jakuba Surovca môžete absolvovať po jednosmernom chodníku, ktorého štartovací bod sa nachádza pri informačnom centre na Zbojníckom dvore. Trasa pokračuje vyznačenou Rudnou magistrálou smerom na Remetisko, kde opúšťa Rudnú magistrálu a pokračuje cez dolinku Makovo koryto popod železničný viadukt Čertov most smerom k ústiu Čertovej doliny. Možnosť odbočiť na chodník je už na Remetisku pri putovaní Rudnou magistrálou od západu na východ. Po krátkom vybočení k Čertovej jaskyni a prekonaní tiesňavy Čertova dolina sa náučná trasa vracia späť na Zbojnícky dvor cez lúky Pacherky a salaš v Galičke.

Trasa je značená zeleno-bielou značkou náučného chodníka a jeho dĺžka je 4,7 km s prevýšením 268 metrov.

V prípade, že sa vyberiete na prechádzku náučným chodníkom, počítajte, že na prechod celého chodníka budete potrebovať asi 3 hodiny. Nezabudnite na pevnú obuv. Časť trasy totižto vedie po skalách rokliny, kde je mokrý a šmykľavý terén.

Chodník je možné absolvovať aj so sprievodcom. Viac informácií sa dočítate tu – Náučný chodník Jakuba Surovca.

2.DOBRODRUŽSTVO NA RIEKE HRON

Jedinečný zážitok s trochou adrenalínu na rieke Hron ! Či návštevník alebo domáci, v letnej sezóne by ste túto aktivitu určite nemali vynechať. Splav Hrona je vhodný pre rôzne cieľové skupiny – teambuilding pre kolektív, rodinné výlety, školské výlety…

Z hľadiska splavovania, žiadna iná rieka na Slovensku, nemá tak vybudovanú infraštruktúru pre „vodákov“ ako Hron.

Organizovaný splav Hrona a jeho varianty:

  • jednodenný splav 
  • dvojdenný, alebo víkendový splav 
  • poobedný splav 
  • putovný splav na 2 dni
  • putovný splav na 3 dni
  • školský výlet
  • splav pre detské a mládežnícke tábory
  • firemný splav

Viac informácií o rezervácii a možnostiach nájdete tu: Lodenica za motorestom Nemecká, Lodenica na Mlynčoku, Rafting Hron, Splav Hrona s Hastrmanom.

3.DOBROČSKÝ PRALES

Výlet na miesto, kde čas nemá žiadnu váhu, kde človek je len hosť a vstúpiť smie len pohľadom, aby uzrel zvyšky pôvodného lesa, vyvíjajúceho sa tisícročia. Prechádzka lesnou cestou a chodníčkom po hranici pralesa, obohatená o odborný výklad turistického sprievodcu je zárukou nevšedného zážitku.

NPR Dobročský prales je jedným z najstarších chránených území na Slovensku. NPR Dobročský prales je jedným z najstarších chránených území na Slovensku (od roku 1913). Nachádza sa v nadmorskej výške 700 – 1000 m n. m., jeho rozloha je 103,85 ha. Dôvodom ochrany je zachovanie zvyškov pôvodných lesov, ktoré sa vyvíjali tisícročia.

Cestu k Dobročskému pralesu môžete absolvovať výhradne so sprievodcom. Jeho výklad vám prinesie množstvo zaujímavých informácií o histórii krajiny, typických znakoch pralesa a pestovaného lesa, aj o okolitých obciach.

V prípade záujmu viac informácií nájdete tu: Dobročský prales.

4.ANI KÚPALISKO ANI AQUAPARK

Veríme, že leto na Horehroní aj v tomto roku prinesie horúce slnečné dni a stým aj potrebu schladiť sa. Vodná nádrž Krpáčovo v rekreačnej oblasti Krpáčovo je ideálnym miestom pre prírodné kúpanie.

Oblasť je často útočiskom cyklistov, ktorí si po prejdenej trase potrebujú oddýchnuť. Môžu tak urobiť prostredníctvom kúpania, doplnenia energie v bufete s občerstvením alebo v reštaurácii. Oblasť je vhodná aj pre menších návštevníkov, ktorí sa môžu „vyšialiť“ vo vode či v detskom parku s hojdačkami a ihriskom.

5.TUNELOM NA HRB

Kelemenov tunel sa nachádza v katastri obce Predajná. Pomenovaný je podľa svojho autora Vojtecha Kelemena a bol vybudovaný za účelom prevozu dreva. Tunel na lesnej ceste je na Slovensku ojedinelu stavbou a bol zaradený medzi technické pamiatky.

zdroj fotografie: Slovenský cestovateľ

Tunel je súčasť prírodnej pamiatky – kaskádovité vodopády potoka Čelno (Predajnianske vodopády), ktoré sa nachádzajú pod tunelom.

Dnes je priechodný pre peších alebo cykloturistov, ktorých trasa vedie až k Chate pod Hrbom.

Vedeli ste že…

Vrch Hrb (1 256 m) sa považuje za geografický stred Slovenska. Je to severný vrchol masívu Ľubietovského Vepra na severnej hranici pohoria Poľana.

Chata pod Hrbom sa nachádza cca. 30 min. pod vrcholom, kde sa návštevníci môžu občerstviť či ubytovať.

Trasy:

  • Trasa z časti Lopej vedie dlhou dolinou s krásnymi zastávkami pri Predajnianskych vodopádoch ale i cez Kelemenov tunel.
  • Najkratšia cesta vedie z rázcestia Starý Majer, kde môžete prísť z obce Ľubietová autom a odparkovať ho.
  • Trasa z Chvatimechu patrí k náročnejším, no odmenou sú krásne vyhliadky a dve zastávky s občerstvením na horských chatách.

zdroj fotografie: Instagram @chatapodhrbom

6.ŽIDOVSKÝ PRÍBEH

Synagógu v Brezne definuje elegantná osemhranná veža s cibuľovou kupolou a tradičným interiérom. Po deportácii Židov z mesta v roku 1942 bola budova využívaná na uskladnenie plodín a nábytku. V roku 1972 bola budova oficiálne zapísaná do Centrálneho registra kultúrnych pamiatok. Po ukončení 2. svetovej vojny sa do mesta vrátila len časť pôvodných príslušníkov židovskej komunity a tri nové rodiny. Väčšina z nich prenasledovanie neprežila a tí, ktorí mali šťastie a ostali nažive, sa väčšinou neskôr vysťahovali do cudziny. Židovská komunita  v Brezne sa už neobnovila. Synagóga aj napriek nepriaznivým postojom voči takýmto stavbám zotrvala na svojom mieste, ostáva mlčanlivým svedkom, aj výčitkou zároveň.

Po stopách židovskej komunity sa môžete vydať spolu so sprievodcom. Turistické informačné centrum v Brezne na objednávku zabezpečuje prehliadku synagógy, ktorá ponúka okrem novo zrekonštruovanej podoby sakrálnej pamiatky nejakú aktuálnu výstavu a stálu expozíciu zo života židovskej komunity.

7.ŠUMIACKE SAUNOVANIE

Demova kupieľka je dielo Michala Dema, ktorý sa narodil v obci Šumiac. Bola to prvá kúpeľňa v dedine a miestni občania ju využívali najmä v sobotu, pred nedeľnou návštevou kostola. O ojedinelej saune sa po v krátkom čase dozvedeli aj za hranicami obce Šumiac a začali sa rozširovať zvesti o blahodarných zdravotných účinkoch šumiackeho saunovania. K Demovcom prichádzali ľudia z celej republiky, ktorých často aj ubytovali, aby nabrali silu a absolvovali viacdňové procedúry. V Demovej kupieľke – parnej saune sa používali brezové alebo smrekové metličky, či rôzne bylinky, ktoré saunovaniu dodávali výraznejšie účinky.

Viac o tejto jedinečnej pamiatke sa dočítate tu: Demova kupieľka.

A kde ju nájdete ? Studnička 837, 976 71 Šumiac

Často návštevu niektorých atrakcií odkladáme a nestihneme sezónu, kedy sa ich najviac oplatí navštíviť. Neurobte túto „chybu“ aj tento rok a naplánujte si svoje letné výlety už teraz !

Možno vaše kroky povedú do Čertovej doliny, na výstavu do Synagógy alebo do obce Šumiac za saunovaním.

Pekné leto #KAMarati !

T V O J I N F O R M A Č N Ý P O R T Á L

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní