Geocaching

Geocaching
Tomáš Náther 2. mája 2020

Najprv trocha teórie – budem citovať Wikipédiu:

Geocaching [vyslov: geokešing] (z geo = zem + angl. cache = tajne skryť) je zábava, či určitý druh športu, spočívajúca v hľadaní skrytého objektu, o ktorom sú známe len jeho geografické súradnice. Miesto úkrytu sa nazýva cache – skrýša, schránka – hantírkou keška. Hra je niekedy spojená s úlohami, riešením ktorých je získanie súradníc cieľa, alebo s poznávaním okolitej krajiny alebo miestnych pamätihodností.

A teraz niečo z praxe – tu v mojom najbližšom okolí.

Kešiek je tu v okolí Valaskej celkom dosť. Mapu, kde sa približne nachádzajú nájdete na stránkach geocaching.com alebo geocaching-sk.sk. Čisto len mapa vám síce bude k ničomu, ale aspoň zistíte, či vôbec niečo tu v okolí takéto je. Ak áno, rozkliknutím takejto kešky na danej mape sa o nej dozviete niečo viac. Výsledkom riešenia (čítania o tejto keške) sú zväčša GPS súradnice, ktoré vás na dané miesto dovedú. Presné uloženie kešky na danom mieste je „zakódované“ v texte – v popise ku každej keške. No a ak ste sa dostali až k rozlúšteniu posledných informácií – hurá – ide sa hľadať.

Príjemná zábava spojená s prechádzkou, poznávaním krásnych miest, kultúrnych pamiatok, alebo len tak – na oddych,

Jedna taká oddychová keška je aj nad Valaskou

Volá sa Super výhľad – nech sa páči, tu je popis k tejto keške. V okolí Valaskej sa nachádza množstvo jaskýň. Niektoré sú však mimo siete oficiálne sprístupnených jaskýň na Slovensku. Tá, ktorá sa nachádza priamo pod miestom (velikánska lavička), kde je uložená keška je v podstate malou dierou do ktorej sa dá vplaziť. Je však dobré zvážiť, ako veľmi sa človek pri tomto chce umazať. Ak dnu nepôjdete – nevadí. Aj von sa je na čo pozrieť. Táto diera je viditeľná už z hlavnej cesty spájajúcej Podbrezovú s Breznom – z Chvatimechu (začiatočná stanica Čiernohronskej železnice) nad obcou Valaská na holom kopci s názvom Lipová. Z miesta, kde je keška je výhľad na Chvatimech, obec Hronec a Valaskú.

Tí, čo obľubujú aj nové technológie si v tejto keške nájdu QR kód s odkazom na panoramatickú fotografiu aj s popisom výhľadu.

Fotografiu kešky vám neukážem, ale zato pár fotografií z výhľadmi z tohto kopca áno.
Takže neváhajte príliš dlho, treba využiť voľný čas 🙂

 

 

Text je súčasťou TVOJ BLOG, nieje obsahom redakcie Kam na Horehroní. V prípade potreby môžete autora kontaktovať prostredníctvom redakcie mailom na [email protected].