Je vám teplo? Poďme sa schladiť…

Je vám teplo? Poďme sa schladiť…
Tomáš Náther 27. augusta 2018

Pekný deň, priatelia, tretia časť môjho blogovania o Horehroní bude pokračovať v tme. Nie v noci, ale v tme cez deň. Pôjdeme sa pozrieť do podzemia, do najznámejšej horehronskej jaskyne.

Bystrianska jaskyňa

Tunajší ľudia o nej vedeli od nepamäti – diera v zemi z ktorej vial chladný vzduch ale vzbudzovala rešpekt. Prví sa do nej odvážili páni J. Kovalčík a E. Laubert v roku 1923. Neskôr, v roku 1926 cez priepasť Peklo bratia Hollmannovci a Jozef Kovalčík zostúpili do Novej jaskyne. V rokoch 1939 – 1940 bola sprístupnená časť jaskyne – ešte bez elektrického osvetlenia. Jaskyňa, ako ju poznáme dnes, bola sprístupnená v rokum 1968 v dĺžke 580m. Spodná – Partizánska sieň, ktorá nie je zahrnutá v prehliadkovej trase sa od roku 1971 využíva na speleoterapiu.

Chladno aj v lete…

V jaskyni je po celý rok stála teplota v rozmedzí od 5,7 do 6,7 °C a relatívna vlhkosť vzduchu je od 92 do 98%. To, ako jaskyňa vznikla by som mohol napísať aj sem, no lepšie bude, ak si to prídete vypočuť od najpovolanejších priamo do jaskyne.

Množstvo fotografií, ktoré som spravil počas mojej poslednej návštevy som sa rozhodol spracovať do videa, ktoré zachytáva celú prehliadkovú trasu. Ráčte vstúpiť do virtuálnej prehliadky najznámejšej Horehronskej jaskyne …

 

Text je súčasťou TVOJ BLOG, nieje obsahom redakcie Kam na Horehroní. V prípade potreby môžete autora kontaktovať prostredníctvom redakcie mailom na [email protected].