Útulňa Andrejcová

Útulňa Andrejcová
Matej Mikloško 26. septembra 2019

Turistická útulňa Andrejcová (1410 m) je jedným z mála miest, kde je dovolené prenocovať pri prechode hrebeňa Nízkych Tatier. Nachádza sa asi 80 m od turistického rázcestia.V priebehu jedného týždňa som ju navštívil dva krát. Prvý krát so svojou úžasnou sestrou 🙂 a druhý krát s mojím kamarátom. Cesta, príbeh cesty bol rovnaký, menila sa možno len téma rozprávania. Preto to zhrniem do jedného celku.

 

Keďže Andrejcová útulňa nie je až tak ďaleko, vybrať sa na ňu, môžem hocikedy za dobrého počasia. My sme si vybrali ráno, kým tam bude menej ľudí a počasie bude dobré. Šli sme autom z Polomky do Pohorelej na koniec obce. Za dedinou sme zaparkovali pri lúke, ktorá priamo viedla na chodník, ktorým sa dostaneme na útulňu. Auto odparkované, batohy pripravené, už len sa vydať na cestu.

Cesta v oboch prípadoch prebieha pokojne a rýchlo. Ústa sa nám nezastavia, debatujeme, preberáme, cesta ubieha. Čím vyššie ideme, tým sa nám krajšie výhľady otvárajú. Po ľavej strane, máme Horehornie ako na dlani. Neskutočné niečo. Pri kochaní sa tým pohľadom som ani nezbadal, že cesta sa nám kráti a pomaličky a isto sa blížime ku cieľu. Už len 20 minút a sme tam (aspoň podľa značky). Prídeme na rázcestie, hneď zbadáme značky, ktoré nám ukazujú rôzne smery, ktorými sa môžeme vybrať, ale nám stačí len útulňa, ktoré je naozaj veľmi blízko.

Hneď sa nám otvorí krásny výhľad na Vysoké Tatry. Ten výhľad sa mi neomrzí nikdy. Je to neskutočné. Posedenie pri útulni, dobré pivko, nejaká polievočka, príjemná spoločnosť a neskutočný výhľad, je niečo, čo mi úplne ku šťastiu stačí.

Hovoril som Vám, že ten výhľad je naozaj krásny, až nemám chuť odísť, ale bohužiaľ musím. Cesta dole je krátka a rýchla. Je mi trochu smutno, že sme museli odísť, ale hlavu som si vyprázdnil, čiže hurá naspäť do reality.

Viac kukni v galérii

Text je súčasťou TVOJ BLOG, nieje obsahom redakcie Kam na Horehroní. V prípade potreby môžete autora kontaktovať prostredníctvom redakcie mailom na [email protected].