VÝCHODNÁ HREBEŇOVKA NÍZKYCH TATIER V ZIME

VÝCHODNÁ HREBEŇOVKA NÍZKYCH TATIER V ZIME
Marek Šurina 5. marca 2019

Včera (4.3.2019) som absolvoval, východný hrebeň NT od Kráľovej Hole po Čertovicu. Plán bol skúsiť 42 km za jeden deň, takže som si bral veci na jeden deň. Kedže preferujem lyže, zobral som tie najľahšie čo na sklade mám (tie jediné 🙂 )

Štartujem…

Štart o pol šiestej na Šumiaci, už svitalo…od začiatku klzisko, takže lyže nechávam na baťohu, (vhodné mačky) a kedže súvislý sneh bol len okolo Horská chata pod Kraľovou hoľou, nechal som ich tam až po vysielač. Hoľa nesklamala, a veľmi silný vietor ma odrádzal od môjho zámeru. V núdzovej miestnosti banán, čaj, neprefučku a idem… našťastie nebola úplná hmla, len kde tu oblak. Orientácia bez problémov…takisto sa dalo ľahko odhadnúť kedy lyžovať a kedy na pásoch…v hmle sa to fakt nedá…(inak celý hôľny masív tvrdý, vhodný aj na pešo) Vďaka vetru celkom rýchly postup až na Bartkovú kde skoro už nie je sneh, od Andrejcovej úplný opak – stále meter snehu…chodník ráno tvrdý, vyšlapaný…pešiaci OK.

Stúpanie na Kráľovú hoľu… lyže sa ani neoplatilo obúvať…

 

Na Útulňa Andrejcová dopĺňam vodu aj žalúdok. Zatiaľ to ide. Počas stúpania na Veľkú Vápenicu sa úplne vyčasilo, krásne výhľady a dosť dobrá, v lese technicky náročná lyžovačka po chodníku až do Priehyby… som v polovici, ale už mám celkom dosť…strmák na Kolesárovú už po totálne mokrom snehu, stopy ma vedú kade-tade, pásy zhadzujem-nahadzujem až príliš často…lepidlo našťastie lepí 🙂 pásy žmýkam. Konečne som na Zadnej Holi, vedľa mohutný Veľký Bok.

No nechce sa mi…

Mám fakt dosť, už sa mi ani nechce, a nechce sa mi ani na Homôľke odkiaľ konečne dlhý zjazd na Havraniu poľanu, kde pri pohľade na širokánsky záver bacúšskej doliny sa mi už nechce vôbec. Už mám dosť manipulácie s pásmi, kašlem na chodník ktorý traverzuje nejaké dva kopce bez mena, idem hrebeňom hustou mladinou…celé zlé… našťastie sa mi naskytá možnosť zlyžovať severným svahom do akéhosi sedielka, kde už vidno chodník….po chvíľke aj známy prameň, ktorý v lete ledva kvapká, teraz ide dobre. Dopĺňam a pomerne ľahko som na Ramži. Vyhladnutý (lebo na Hravranej poľane som zjedol poslednú horalku) hľadám v útulni niečo pod zub, cestoviny už zjedli myši, našťastie tam niekto nechal rybie konzervy….možno Vladuško….ďakujem.

Z Andrejcovej pohľad na učupenú Útulňu Andrejcová, Heľpianky vrch, pod ním záver ždiarskej doliny, a v zadu Veľká Vápenica…

S novými silami

Posilnený, sa vydávam na posledných 7 km, ale už si pripadám ako zombík, nohy len automaticky predkopávam…idem po stopách, ktoré ma vedú príliš do kopca, samozrejme mimo chodník, kukám offline mapy a vraciam sa na chodník….tak to robím asi 3 krát, našťastie sa nikdy nevraciam z ďaleka. Lyžba do Bacúšskeho sedla…a ešte naozaj úmorných aspoň 40 minút do Sedla za Lenivou, čo bol môj vysnívaný cieľ, pretože odtiaľ som sa úplne komfortne spustil až domov, do Domček HS na Čertovici .

Rady na záver

V ruksaku majte všetko do nečasu, no zbytočne ho neplnte kravinami. Každé kilo naviac vás stojí množstvo síl. Ak už je úplne zlé počko, vyserte sa na to, hrebeň tu bude vždy. Značky na vás nebudú mávať a preto pre orientáciu je nevyhnutná mapa alebo mapová aplikácia (ja som si stiahol offline MAPY.CZ), (inak chodník Čertovica-Priehyba sa značil a rezal poslednú jeseň, v zime je to aj tak náročné). Pre pohyb celým hrebeňom v zime zvoľte lyže alebo snežnice, so všetkým ostatným zahyniete. Sneh bol včera úplne že všade, okrem Kráľovej hole a jedného dvojmetrového miesta pri Ramži. S oteplením bude čoraz viac takých miest. Nepodceňujte stravu a tekutiny, mne v batohu chýbal jeden chlebík a horalka…(dokopy som mal 2 chleby, 2 horalky,2 banány, vypil som 4 litre tekutín) je lepšie vyraziť za tmy…máte viac času do zotmenia, kedy ste už vyčerpaný… a posledná rada: 42 km za jeden deň bolo aj na mňa príliš…útulne či chaty sú tu na to, aby ste sa z toľkých kilometrov nezbláznili, a aby ste mali z Nízkych Tatier dobrý pocit….

Už v akom smere sa vydáte, rátajte s možnosťami nocľahu či odpočinku v týchto objektoch Horská chata pod Kraľovou hoľou (nocľah aj strava), Útulňa Andrejcová(nocľah, strava cez víkendy), útulňa Ramža (nocľah), Domček HS na Čertovici (nocľah aj strava), v Domčeku a na Horskej Chate pod KH sa musíte rezervovať. Príjemnú a bezpečnú turistiku v Nízkych Tatrách.

 

Kukni aj:

Text je súčasťou TVOJ BLOG, nieje obsahom redakcie Kam na Horehroní. V prípade potreby môžete autora kontaktovať prostredníctvom redakcie mailom na [email protected].