Vyjdi na vrchol trochu inak

Vyjdi na vrchol trochu inak
Ivona Jančová 1. augusta 2018

Nebojíš sa výšok a chcel by si zažiť krásne výhľady? A tu je návod ako vyjsť hore trochu inak. Výlet, ktorý určite stojí za to. Otoč auto na smer Banská Bystrica a zaparkuj na parkovisku Ski Králiky. Z tadiaľ absolvuj približne hodinový výstup/prechádzku k Relax centru Skalka. Už počas tejto cesty pôjdeš krásnou prírodou a budeš sa kochať výhľadmi. Ak nemáš svoj vlastný ferratový set, tak si ho požičaj v Relax centre, predtým však odporúčam zavolať do centra. V žiadnom prípade (v žiadnom!) sa bez ferratového setu nepúšťaj na ferratu.

Ferratový raj

Tento ferratový raj ponúka rôzne trasy a aj obtiažnosti ferrát. Sám návštevník si musí uvedomiť svoju psychickú a aj fyzickú silu. Na začiatku je mapa, kde si svoju trasu môžete naplánovať. Ak človek nikdy neliezol a toto je jeho prvý zážitok, tak je lepšie si naplánovať ľahké trasy, a ak sa to bude zdať príliš ľahké, tak treba prísť znovu. My sme boli
predtým na jednej ferrate v Slovenskom raji, žiadne iné skúsenosti sme s lezením nemali.

Vybrali sme sa hore cez Komín a Trubačovu vežu. Boli pasáže, keď sme mali adrenalín na maxime a zhodnotili sme, že na ťažšie sa isto nikdy s našimi skúsenosťami neodvážime. Na niektorých miestach sú menšie previsy a vy sa musíte vyšplhať po rebríku, kde dostanú zabrať vaše ruky.

Zaberák aj neskutočný zážitok

Vaša myseľ dostane zabrať na miestach, kde je pod vami niekoľko desiatok metrový zráz a vy viete, že musíte stúpiť správne. Každá trasa má svoje oddychové miesta, kde si viete sadnúť, niečo narýchlo zajesť či napiť, kochať sa výhľadmi a pripraviť sa na pokračovanie cesty. Keď vyjdete navrch naskytne sa vám neskutočný pohľad. Budete obklopení prírodou, všade ticho. Tento zážitok a tento ferratový raj odporúčam všetkými desiatimi. Je to neskutočný zážitok.

Text je súčasťou TVOJ BLOG, nieje obsahom redakcie Kam na Horehroní. V prípade potreby môžete autora kontaktovať prostredníctvom redakcie mailom na [email protected].