Horehronie bude čistejšie. Podporíte aj vy túto úžasnú myšlienku?

Horehronie bude čistejšie. Podporíte aj vy túto úžasnú myšlienku?
Redakcia 27. marca 2017
Keď pohneme jednou jedinou vecou v prírode, zistíme, že je prepojená s celým zvyškom sveta.

Akcia, ktorá by nikoho z nás nemala nechať chladným. Každý z nás by mal chápať dôležitosť ochrany prírody a začať treba od tých najmenších. Vedením detí k úcte k prírode zabezpečí jej ochranu na ďalšie roky. O našu krásnu krajinu sa treba starať a akcie ako táto, dokazujú, že to má zmysel.

Deti so základných škôl s okresu Brezno budú čistiť turistické chodníky v okolí Brezna v oblasti Breznianskej skalky smerom na Dedečkovu chatu.

Na chate budú deti vyrábať smetné koše, ktoré následne umiestnia na turistické chodníky po ceste domov. Vyrábať budú aj tabuľky, ktoré upozorňujú a apelujú na ochranu prírody a na jej znečisťovanie, s Jessicou Prečuchovou, ktorá sa stala víťazkou ankety Detský čin roka v kategórii ochrana prírody.  Drevo na výrobu sponzorsky zabezpečila firma DREVOIC s.r.o. z Mýta pod Ďumbierom, a týmto by sme sa chceli poďakovať pánovi Ivanovi Čellárovi,

prezradila nám Lenka Akurátna Špiriaková z OZ Ďumbierik. Podľa ďalších informácií od Lenky sa do čistenia prírody už pustili aj samotní ubytovatelia z okolitých obcí, či členovia OZ Ďubierik, Združenia cestovného ruchu Klaster Horehronie a aj Dedečkova chata.

Smetí je menej, nakoľko sa veľké skládky zlikvidovali minulý rok. Týmto by som vyjadrila veľkú vďaku všetkým uvedomelým ľuďom ako aj tým, ktorí sa denno denne správajú k našej prírode zodpovedne a pomáhajú ju chrániť a nepotrebujú sa zviditeľňovať, rozpráva  Lenka a dodáva, že si treba uvedomiť, že každý z nás je veľmi dôležitý a sme súčasťou veľkého celku. Jednoducho treba začať od seba.

TVORIVÁ SÚŤAŽ – DEŇ ZEME

Klaster Horehronie a Infocentrum Ďumbier vyhlasuje veľkú tvorivú súťaž pre všetkých žiakov materských, základných a stredných škôl na tému Deň Zeme.

Cieľom sútaže je vytvorenie reprezentatívneho diela na tému Deň Zeme, ktoré bude symbolizovať znaky a hodnoty Zeme, prírody a význam jej ochrany.Práce žiakov budú zverejnené a vyhodnotené počas podujatia Deň Zeme.

Viac informácií o súťaži sa dozviete na facebook stránke Horehronie, Paradise in the Tatras, kde budú zverejnené všetky práce žiakov. Zároveň budú na stránke zverejnené vyčistené úseky turistických chodníkov, cyklochodníkov, či odpočívadiel na dopravných komunikáciách, ktoré sú častokrát najväčším ložiskom čiernych skládok. Na tieto miesta by chcel Klaster Horehronie postupne umiestniť smetné koše, informačné tabule o regióne a najmä výzvu k ohľaduplnosti a dbaniu o čistotu prírody. Určite aj takýmito krokmi a neustálym prihováraním sa ľudom, že sme súčasťou prírody a musíme sa o ňu s láskou starať, docielime starostlivosť o ňu.

 

Deň zeme

28.apríl 2017 – piatok

Čistenie turistických chodníkov v prírodnej rezervácii Breznianska skalka deťmi základných škôl z Horehronia so sprievodcom.

Cieľ: Dedečkova chata s občerstvením, prednáškami o ochrane prírody a animačným programom pre deti.

Prednášky na Dedečkovej chate

29.apríl 2017 – sobota

  • Včely – prínos pre ľudstvo
  • Bezpečný pohyb na horách
  • Ochrana prírody

Animácie pre deti, vyhodnotenie tvorivej súťaže ZŠ a MŠ Horehronia, občerstvenie

Čistenie prírody začína 25.3.2017: za každú tašku/vrece odpadkov dostanete občerstvenie na Dedečkovej chate

Do konca apríla je Dedečkova chata otvorená: PIA/SO/NE

 

FOTO: Klaster Horehronie