Krňačky ovládli Chopok po druhýkrát

Krňačky ovládli Chopok po druhýkrát
Redakcia 24. februára 2019

Originálne preteky na historických saniach – krňačkách – zamierili opäť na Chopok. Špeciálne drevené sane, ktoré používali v minulosti horehronskí drevorubači na zvážanie dreva, boli tentoraz súťažným náradím pre nadšencov zo Slovenska i zahraničia. Exhibičnú premiérovú jazdu absolvovali i známy herec Marek Fašiang zo seriálu Oteckovia, či primátor mesta Brezno Tomáš Abel.

„Sme veľmi radi, že po minuloročnej premiére sme zažili v Jasnej vďaka krňačkám opäť veľa zábavy. Ovládať tieto poctivé drevené sane bez akýchkoľvek úprav je síce poriadny kumšt, no pretekári to našťastie berú celé s humorom a bravúrne zvládli i najvyššie položenú trať na Slovensku. Keď k tomu pripočítame bohatý sprievodný program, tak v Jasnej účastníci i fanúšikovia zažili nezabudnuteľné krňačkové preteky.“ informovala brand manažérka strediska Jasná Jana Kňavová.

Otvárací ceremoniál

Druhý ročník Veľkej ceny Jasnej začal otváracím ceremoniálom už v piatok 22. februára v Brezne. ,,Súčasťou bola prezentácia pretekárov a krňačiek zo štvormetrovej rampy priamo na námestí. Návštevníci sa zároveň dozvedeli viac z histórie týchto originálnych drevených saní, nechýbali symbolické preteky na originálnej trati v krojoch, či exhibičná jazda aj s nebojácnym primátorom mesta Brezno JUDr. Tomášom Abelom, PhD. Diváci si na ľudovú nôtu zaspievali s ľudovou hudbou Kučeravý Javor a roztancovali s vystúpením folklórneho súboru Šťastné detstvo.“ uviedla Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie.

54 posádok odštartovalo

V sobotu 23. februára bol ostrý štart na pravé poludnie z lokality Kosodrevina v nadmorskej výške 1488 m n. m., cieľ bol v lokalite Krupová v nadmorskej výške 1084 m n. m. ,,Na trati s dĺžkou 2,3 km sa predstavilo 54 dvojčlenných posádok v kategóriách muži, ženy a zmiešané dvojice. Najstarší pretekár mal 88 rokov a najväčšiu diaľku za pretekom merali Švajčiari, z ktorých Fritz Dönni, vyhral krňačkové preteky na Chopku v roku 1991.“ uviedol Branislav Séleš, predseda Slovenskej krňačkovej rady.

,,Druhý ročník krňačkových pretekov na Chopku mal dnes svojich víťazov nielen z Horehronia. V kategórii žien sa na prvom mieste umiestnili Stanislava Romaňáková a Daniela Lócziová zo Starých hôr s časom 4,03 minút, v kategórii zmiešaných tímov Ľubomíra Stieranková a Miroslav Zelenčík z Valaskej s časom 3,41 minút a v kategórii muži Peter Stieranka a Pavel Zlúky z Čierneho Balogu, ktorí dosiahli zároveň najlepší čas celých pretekov 3,22 minúty.“ uviedla Mgr. Kristína Šajgalíková, marketing manažér oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie.

Folklór aj tradičné jedlá

Okrem samotnej súťaže bol pripravený aj bohatý sprievodný program, v ktorom nechýbali folklór, tradičné jedlá, či animačné súťaže o vecné ceny. Do tanca zahrala ľudová hudba Veselí chlapci z Horehronia, a dolinou zneli silné horehronské hlasy Mužskej speváckej skupiny Krnohári.

,,Pre návštevníkov Horehronia počas jarných prázdnin sme pripravili obľúbené preteky na tradičných saniach na vysokohorskej trati, kde nám okrem adrenalínových pretekov, predviedli aj tradičný zvoz sena z vrchov. Exhibičnú jazdu absolvoval i známy herec Marek Fašiang zo seriálu Oteckovia, pre ktorého bola jazda premiérou. Turisti i domáci prišli skutočne z celého Slovenska, zaplnili nám skibusy a už teraz sa tešíme na ďalší ročník. Sme hrdými spoluorganizátormi tak originálnych pretekov a podujatia s kúskom kultúrneho dedičstva.“ uviedla Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie.

Hlavným organizátorom podujatia je spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s., spoluorganizátorom je Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE s podporou Rozvojovej agentúry Banskobystrického kraja. Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

 

Text: Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE

Foto: Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE