Od Lucii do Vilii

Od Lucii do Vilii
Redakcia 2. decembra 2019

Od Lucii do Viliji alebo inak,  ako sa vraví, od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc. Naše pestré tradície sa pomaly vytrácajú z domácností avšak stále tu zostáva hŕstka ľudí, ktorá ich uchováva, posúva alebo prezentuje ďalej, začo sme veľmi vďační.

Od Lucii do Viliji je tradičné podujatie, ktoré sa koná každoročne v obci Heľpa v priestoroch starej fary.  Tento rok uvidíte predvianočné a vianočné zvyky v podaní FS Čierťaž z Nemeckej, Chlopov z Heľpy, FS Heľpan, DFS Heľpančok a ĽH Viktora Tešlára.

Predvianočný čas bol veľmi bohatý na ľudové zvyky a tieto dni sa považovali aj za „magické či bosorácke“. Bol to čas zabíjačiek, páralo sa perie a mágiou sa privolávala dobrá úroda, zdravie a v niektorých prípadoch aj ženích.

Lucia bola známa ako bosorka či striga, lebo ju vraj neusmrtili ani plamene ohňa. Ľudia sa v tento deň od nepamäti snažia všemožne odháňať zlé sily, choroby strigy aj bosorky.

Ten kto si zhotovil „Luciový stolček,“ na ktorom bolo treba pracovať každý deň od Lucie do Vianoc, a potom si naň sadol počas polnočnej omši, mal vidieť  všetky prítomne strigy a bosorky. Mladé dievčatá si počas Lucie napísali na 12 lístočkov mená chlapcov. Každý deň od Lucie do Vianoc spálili jeden lístok a ten chlapec, ktorého meno im zostalo na poslednom lístku sa mal stať jej ženíchom. Ženy chodili po domoch odeté v bielom a husími krídlami symbolicky vymetali z príbytkov zlých duchov, bosorky aj choroby.  Mládenci zas hádzali staré hrnce a nádoby do mašatľných dverí aby hlukom vyhnali temné sily preč.

Zdroj: Rozprávanie starej matere 🙂