Podľahni turistike #naHorehroni

Podľahni turistike #naHorehroni
Redakcia 13. januára 2023

O benefitoch, ktoré prináša chôdza ste už určite počuli. Je pre naše telo najprirodzenejším pohybom a dokáže mám predĺžiť život o niekoľko rokov – tvrdia štúdie. Je to spúšťač omladzujúcich procesov v našom tele a odporúčania hovoria, že by sme sa plynulej chôdzi mali denne venovať aspoň 20 minút alebo splniť cieľ a denne nachodiť aspoň 10 tisíc krokov. Chôdza má vplyv aj na správne udržiavanie rovnováhy, napomáha k lepšej fyzickej kondícii a urýchľuje regeneráciu po záťaži.

Prínos pozitívnych účinkov chôdze na naše telo môžeme ešte posilniť a to pohybom v prírode. My – Slováci sa môžeme označiť za národ turistov – potvrdzujú to aj štatistiky. Podľa Európskeho štatistického úradu navštevujeme hory najčastejšie zo všetkých občanov Európskeho spoločenstva, pričom každý štvrtý výlet smerujeme do prírody – patríme medzi „európsky nadpriemer“.

Aktívny pobyt v prírode slúži nášmu fyzickému ale aj psychickému zdraviu. Prírodné podmienky na Slovensku ale aj konkrétne tu, #naHorehroni sú na turistiku ako stvorené a je škoda to nevyužiť. Poďme si teda o turistike povedať – napísať, niečo viac.

Dobre čítate – turistiku môžeme označiť ako šport. Dokonca ide o jeden z najstarších športov, ktorý si z hľadiska pohybu nevyžaduje špeciálne zručnosti, len každému z nás prirodzenú chôdzu – hovoríme o pešej, teda základnej turistike. Nepotrebujete veľa, aby ste začali a  vyťažili z nej maximum.

Turistika je veľmi prospešná pre kardiovaskulárny systém človeka. Mierne zvýšená srdcová frekvencia pomáha zlepšovať aeróbnu kondíciu a vytrvalosť. Štúdie hovoria, že turistika, ale aj pohyb ako taký, výrazne znižuje hypertenziu, zlepšuje toleranciu glukózy a časom vie znížiť aj hladinu ,,zlého” LDL cholesterolu. Ak chcete podporiť zdravie svojho srdiečka, turistika predstavuje skvelý spôsob, ako začať. Štúdie hovoria, že turistika, ale aj pohyb ako taký, výrazne znižuje hypertenziu, zlepšuje toleranciu glukózy a časom vie znížiť aj hladinu ,,zlého” LDL cholesterolu. Ak chcete podporiť zdravie svojho srdiečka, turistika predstavuje skvelý spôsob, ako začať.

Pri rôznych aktivitách používame množstvo rovnakých svalov, no s rôznou intenzitou. Čo je kľúčové pre všetky – pevné a silné jadro. A čo tie ostatné ?

  • Svaly na predných stranách stehien – primárne svaly používané na turistiku aj beh. Pešia turistika a beh zaberajú všetky časti svalov štvorhlavého svalstva a poháňajú telo dopredu počas krokov alebo skokov.
  • Hamstringy – turisti sa častejšie spoliehajú na hamstringy ako bežci. Beh zahŕňa skákací pohyb, ktorý je menej náročný na hamstringy.
  • Svaly lýtok – pri pešej turistike môžu lýtka podstúpiť rôzne úrovne využitia. Ak chodíte na rovinatom teréne, je prirodzená flexia a predĺženie chôdze menej namáhavé, ako keby ste niesli ťažký batoh do kopca. Dokonca aj bez závažia, dá pešia turistika do kopca zabrať oveľa viac ako pri chôdzi po rovine.
  • Zadné stehenné svaly – počas pešej turistiky môžu byť viac namáhané, pretože pomáhajú niesť vašu telesnú hmotnosť, plus hmotnosť vášho batohu. Chôdza alebo beh do kopca namáha zadné stehenné svaly viac ako pohyb po rovnej zemi.
  • Bedrové svaly – pri turistike nesú zadok a dolnú časť chrbta, aby sa absorbovali nárazy, preto musia mať väčšiu pružnosť a silu.
  • Brušné svaly – používajú sa ako ohnisko sily na podporu chôdze aj behu. Silné brušné svaly vám pomôžu vyhnúť sa zraneniam chrbta počas behu aj turistiky.

Pri pohybovej aktivite v miernej intenzite, svižnú chôdzu nevynímajúc, sa uvoľňujú endorfíny, nazývané aj hormóny šťastia, klesá produkcia stresových hormónov, ako napríklad kortizolu, vďaka čomu sa cítime šťastnejší a spokojnejší. Turistika v prírode je jedným z najlepších spôsobov prevencie depresívnych stavov a úzkosti. Už 90-minútová prechádzka znižuje úroveň nepokoja. Odpútať sa od moderných technológií, zabudnúť na sociálne siete a hlasnú hudbu v slúchadlách – to je recept ako podporiť svoju schopnosť sústrediť sa a eliminovať riziko mentálnych ochorení.

Choďte tam, kde sa cítite najživšie.

– Neznámy autor

Turistika #naHrorehroni

V každom ročnom období – v zime špeciálna. Možno náročnejšia, ale oplatí sa. Nezabudnuteľné východy alebo západy slnka majú v zimných mesiacoch čarovnú atmosféru. Sťažené podmienky vďaka snehu ešte viac preveria našu kondičku ale aj koncentráciu.

Vašim okom

Sme s vami „v kontakte“ aj na sociálnych sieťach a prostredníctvom nich sa dostávame k fotografiám, na ktorých zdieľate chvíle na horách. Tento blog bol obohatený práve nimi, aby vás motivovali k „výbehu“ do prírody. My sme namotivovali sami seba a víkend určite využijeme na sýtu vychádzku.

Ak tak urobíte aj vy, nezabudnite na hashtag #kamnahorehroni alebo #objavhorehronie, pod ktorými sa podelíme o naše zážitky.

Majte pekné dni #KAMarati !

T V O J I N F O R M A Č N Ý P O R T Á L

Fotografie blogu sú prevzaté zo sociálnej siete, z profilov:

@matakarli

@jakubstrmen

@barbora.svarba

@michaela_krajanova

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní