Sviatosť na počesť predkov. Čo vás čaká na dni valaskej kultúry na Pohanskom?

Sviatosť na počesť predkov. Čo vás čaká na dni valaskej kultúry na Pohanskom?
Redakcia 18. apríla 2017

POZOR ZMENA!!!

Kus histórie

Deň valaskej kultúry a sviatosť ovčiarska nieje len podujatie, je to skutočná sviatosť na počesť našich predkov a najmä tých, ktorí pokračujú v ich šľapajách. Vďačíme im za lásku, s ktorou opatrujú statky a chuť s akou vyrábajú výnimočné syrové a mliečne produkty. Mnohí z nás netušia, čo sa za výborným syrom, žinčicou, či bryndzovými haluškami skrýva. Je to práca odhodlaných valachov, ktorí práve na Juraja, ako v minulosti tak i dnes, opúšťajú svoje domovy a za sprievodu a vysvätení statku berú ovce z celého okolia a poberajú sa na paše. Neskôr dňom i nocou strážia statok pred dravcami a starostlivo pripravujú mliečne výrobky.

V sobotu 29.4.2017 od 9:00 na Pohanskom máte možnosť nahliadnuť do života našich predkov, ochutnať pôvodnú valaskú kultúru, vypočuť si príbehy valachov a ich rodín a v neposlednom rade osláviť sviatosť Ovčiarsku počas celého dňa, kedy sa predstavia regionálni folklórni umelci, ako Margaretky čo Šumiaca, Krnohári,  výrobcovia hudobných ľudových pastierskych nástrojov ako Michal Smetanka, a ďalší.

Všetkých srdečne pozývame a zároveň v mene organizátorov Klaster Horehronie a oocr Nízke Tatry Juh vyzývame priateľov tradícií, kultúry a folklóru, aby s nami podporili tento sviatok a obliekli sa do krojov, povedala nám Kristína Šajgalíková z Klastra Horehronie.

Kyvadlovú dopravu na voze s konským záprahom, medzi Pohanským a Dedečkovou chatou, zabezpečuje Gaštanko Tragáč

 Program:

  • Požehnanie 10:30
  • Prvé vyháňanie oviec na pašu
  • Miešanie oviec
  • Magické úkony na Juraja

 

Účinkujú:

Margetky zo Šumiaca

Michal Smetanka

Ľudová hudba od tatkov

 Matej Hász

Heligonkári

Krnohári

Pre deti je pripravený bohatý sprievodný program. Zapojiť sa môžu do animácií spojených s valaskou kultúrou. Programom bude sprevádzať Marek Poliak.

Ochutnáte pôvodná valaskú kuchyňu

 

Zdroj: Klaster Horehronie