Táňa Pauhofová, Dano Heriban a mnoho ďalších skvelých umelcov. Aj takéto budú Folkové Vianoce

Táňa Pauhofová, Dano Heriban a mnoho ďalších skvelých umelcov. Aj takéto budú Folkové Vianoce
Redakcia 20. decembra 2018

V dňoch 21. a 22. decembra sa v Brezne uskutoční 12. ročník predvianočného festivalu Folkové vianoce. Dvojdňový program festivalu bude prebiehať v priestoroch zrenovovanej historickej budovy židovskej synagógy pod organizačnou záštitou Mateja Struhára a ním iniciovanej vznikajúcej agentúry Hugart.

Malý festival

Folkové vianoce započali svoju históriu ako malý festival folkovej hudby v roku 2006 v komorných priestoroch MsKS v Brezne. Keďže sa hneď prvý ročník tešil pozitívnym ohlasom, organizačný tím sa rozhodol presunúť miesto konania do rozmernejších priestorov Bombura klubu, kde úspešne pokračoval až po deviaty ročník. Čoraz väčší záujem a rozširovanie sa stálej diváckej základne – na čom nemalú zásluhu má aj pravidelná účasť zástupcov z rodiny Geišbergovcov – doviedlo organizačný tím k rozšíreniam o viaceré umelecké vystúpenia, expozície, či workshopy, ako aj k presunutiu hlavnej časti programu do nezávislých, pokojnejších, no rozmernejších a atmosféry plných priestorov zrekonštruovanej breznianskej synagógy.

Dva večery plné skvelej hudby

Hlavnú náplň tohtoročného programu budú v obidva dni tvoriť večerné hudobné vystúpenia. Prvý večer otvorí pesničkár Tomáš Pohorelec krstom nového CD s divadelnými skladbami. Ideovo na neho nadviaže Ondrej Daniš, v podaní ktorého tiež odznejú piesne viažuce sa na divadlo ale aj skladby inšpirované hudobnou tvorbou zosnulého umelca Deža Ursínyho. Pánsku koncertnú jazdu prvého večera uzavrie Dano Heriban.
V druhý večer vystúpi v synagóge zostava v prevahe dám a to v nasledovnom poradí: Ako prvá sa predstaví Sisa Fehér s gitaristom Vladom Miklášom, po nich chrámovú atmosféru synagógy využije dievčenský spevácky zbor Cambiar la Música a bodkou dvojdňového programu bude hudobno-poetické predstavenie v podaní Táni Pauhofovej v sprievode Martina Geišberga, Dana Špinera a Patrika Pačesa.

Remeselníci a umelci z okolia

Pred večernými vystúpeniami sa v rámci programu v synagóge uskutoční aj druhý ročník Drobného trhu, kde budú svoje výrobky predávať remeselníci a umelci z Horehronu a okolitých regiónov. V piatok naviac pod záštitou organizátora prebehne v MsKs aj poobedný koncert Dana Heribana pre deti a mládež. Na koncerte predstaví svoje nové CD s názvom Čosi úsmevné a po koncerte prebehne aj foto-autogramiáda.

Festival, ktorý pomáha

Počas celého festivalu bude v synagóge prístupné aj občerstvenie vo forme teplého čaju, kávy, či punču, ale aj piva, chrumkavých pagáčov a voňavých mandariniek. Občerstvenie bude k dispozícii za dobrovoľný príspevok, ktorý spolu s výťažkom z predaja produktov Drobného trhu bude použitý na poskytnutie pomoci zdravotne postihnutému Miškovi Brádnanskému, ktorý trpí detskou mozgovou obrnou.

Spomienka

V dôsledku nedávnej informácie o úmrtí Mariána Geišberga (†64), ktorý vystúpil na väčšine ročníkov a bol jednou z tvárí Folkových Vianoc sme sa rozhodli venovať mu pietny memoriál. Spomienka pod názvom „Nevzlietneš, kým nevieš a nevieš, kým nevzlietneš“ sa uskutoční v týždni festivalu v parku na Námestí gen. M. R. Štefánika v Brezne.
Návštevníci tak budú mať možnosť vzdať úctu tomuto výnimočnému človeku, zapáliť mu sviečku a pripomenúť si ho v podobe desiatok jeho výrokov a myšlienok, ktoré si prečítajú z priehľadných svietnikov.

 

Text: Martin Kubas (Folkové Vianoce)