Táňa Pauhofová, Dano Heriban a mnoho ďalších skvelých umelcov. Aj takéto budú Folkové Vianoce

Redakcia 20. decembra 2018

V dňoch 21. a 22. decembra sa v Brezne uskutoční 12. ročník predvianočného festivalu Folkové vianoce. Dvojdňový program festivalu bude prebiehať v priestoroch zrenovovanej historickej budovy židovskej synagógy pod organizačnou záštitou Mateja Struhára a ním iniciovanej vznikajúcej agentúry Hugart.

Malý festival

Folkové vianoce započali svoju históriu ako malý festival folkovej hudby v roku 2006 v komorných priestoroch MsKS v Brezne. Keďže sa hneď prvý ročník tešil pozitívnym ohlasom, organizačný tím sa rozhodol presunúť miesto konania do rozmernejších priestorov Bombura klubu, kde úspešne pokračoval až po deviaty ročník. Čoraz väčší záujem a rozširovanie sa stálej diváckej základne – na čom nemalú zásluhu má aj pravidelná účasť zástupcov z rodiny Geišbergovcov – doviedlo organizačný tím k rozšíreniam o viaceré umelecké vystúpenia, expozície, či workshopy, ako aj k presunutiu hlavnej časti programu do nezávislých, pokojnejších, no rozmernejších a atmosféry plných priestorov zrekonštruovanej breznianskej synagógy.

Dva večery plné skvelej hudby

Hlavnú náplň tohtoročného programu budú v obidva dni tvoriť večerné hudobné vystúpenia. Prvý večer otvorí pesničkár Tomáš Pohorelec krstom nového CD s divadelnými skladbami. Ideovo na neho nadviaže Ondrej Daniš, v podaní ktorého tiež odznejú piesne viažuce sa na divadlo ale aj skladby inšpirované hudobnou tvorbou zosnulého umelca Deža Ursínyho. Pánsku koncertnú jazdu prvého večera uzavrie Dano Heriban.
V druhý večer vystúpi v synagóge zostava v prevahe dám a to v nasledovnom poradí: Ako prvá sa predstaví Sisa Fehér s gitaristom Vladom Miklášom, po nich chrámovú atmosféru synagógy využije dievčenský spevácky zbor Cambiar la Música a bodkou dvojdňového programu bude hudobno-poetické predstavenie v podaní Táni Pauhofovej v sprievode Martina Geišberga, Dana Špinera a Patrika Pačesa.

Remeselníci a umelci z okolia

Pred večernými vystúpeniami sa v rámci programu v synagóge uskutoční aj druhý ročník Drobného trhu, kde budú svoje výrobky predávať remeselníci a umelci z Horehronu a okolitých regiónov. V piatok naviac pod záštitou organizátora prebehne v MsKs aj poobedný koncert Dana Heribana pre deti a mládež. Na koncerte predstaví svoje nové CD s názvom Čosi úsmevné a po koncerte prebehne aj foto-autogramiáda.

Festival, ktorý pomáha

Počas celého festivalu bude v synagóge prístupné aj občerstvenie vo forme teplého čaju, kávy, či punču, ale aj piva, chrumkavých pagáčov a voňavých mandariniek. Občerstvenie bude k dispozícii za dobrovoľný príspevok, ktorý spolu s výťažkom z predaja produktov Drobného trhu bude použitý na poskytnutie pomoci zdravotne postihnutému Miškovi Brádnanskému, ktorý trpí detskou mozgovou obrnou.

Spomienka

V dôsledku nedávnej informácie o úmrtí Mariána Geišberga (†64), ktorý vystúpil na väčšine ročníkov a bol jednou z tvárí Folkových Vianoc sme sa rozhodli venovať mu pietny memoriál. Spomienka pod názvom „Nevzlietneš, kým nevieš a nevieš, kým nevzlietneš“ sa uskutoční v týždni festivalu v parku na Námestí gen. M. R. Štefánika v Brezne.
Návštevníci tak budú mať možnosť vzdať úctu tomuto výnimočnému človeku, zapáliť mu sviečku a pripomenúť si ho v podobe desiatok jeho výrokov a myšlienok, ktoré si prečítajú z priehľadných svietnikov.

 

Text: Martin Kubas (Folkové Vianoce)

Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdieľať na sociálnych sieťach.

Ďalšie články

Podrobná cesta Mikuláša po Horehroní
Podujatia

Podrobná cesta Mikuláša po Horehroní

Mikuláš, tak ako po iné roky, zavíta do obcí na Horehroní a my sme sa rozhodli, že zmapujeme jeho cestu podrobnejšie. Dúfame, že nájde všetky dobré deti, aby im odovzdal balíčky plné maškŕt 🙂 Streda 5. decembra MIKULÁŠSKA NÁDIELKA Valaská, kultúrny dom 16:00 Program pre deti, sladké prekvapenie od Mikuláša, zapálenie vianočného stromčeka MIKULÁŠ V […]

Číťat viac
Zabíjačkové špeciality, súťaže a to nieje všetko. Farmársky trh Krpáčovo
Podujatia

Zabíjačkové špeciality, súťaže a to nieje všetko. Farmársky trh Krpáčovo

V hoteli Polianka sa 1.12.2018 opäť uskutoční už tradičný Farmársky trh Krpáčovo. Od rána budú rozvoniavať všakovaké dobroty, a to nielen zabíjačkové… od 10:00 PREDAJ MÄSA A VÝROBKOV Predaj kvalitného mäsa v Bio kvalite: hovädzina, teľacina, bravčovina, jahňacina, baranina, divina. K tomu domáce poctivé receptúry: jaternice, klobásky, škvarky, tlačenka, masť, paštéty. PREDAJ OSTATNÝCH FARMÁRSKYCH PRODUKTOV […]

Číťat viac
Ja a moji Hugáni
Podujatia

Ja a moji Hugáni

Horehronské múzeum v Brezne v spolupráci s Klubom Martina Rázusa – Maroško pri Miestnom odbore Matice slovenskej v Brezne pripravilo podujatie pri príležitosti 130. výročia narodenia Martina Rázusa – Ja a moji Hugáni. Ide o obrazovo-slovné pásmo o jeho živote a diele zostavené z obrazového materiálu tvoriaceho predmety, písomnosti a fotografie zo zbierok Horehronského múzea […]

Číťat viac
LENKA DUSILOVÁ & BAROMANTIKA – koncert zrušený
Podujatia

LENKA DUSILOVÁ & BAROMANTIKA – koncert zrušený

LENKA DUSILOVÁ so svojim sólovým koncertom získala Cenu Crossroads 2018 a tým potvrdila svoju výnimočnosť nielen na domácej scéne ale aj v medzinárodnej konkurencii. Jej tvorba je v súčasnej dobe spletená s kapelou Baromantika s ktorou úzko spolupracuje a táto spolupráca uchvacuje nielen široké publikum, ale aj kritikov. Kapelu Barokmantika založila s hudobníkmi Beatou Hlavenkovou, […]

Číťat viac
Deň obce Telgárt
Podujatia

Deň obce Telgárt

Opäť raz nás čaká v obci Telgárt skvelý deň plný súťaží, atrakcií aj kultúry PROGRAM 9:00 – Turnaj v nohejbale – ( ihrisko pri ZŠ) 11:00 – Súťaž vo varení gulášu 14:00 – Slávnostné otvorenie 14:30 – Porgram pre deti 15:00 – DFS Turiec 16:00 – FS Telgárt 17:00 – LOJZO 21:00 – Diskotéka s […]

Číťat viac