Víkend na hrade

Víkend na hrade
Redakcia 21. októbra 2022

#naHorehroni si prídu na svoje nielen milovníci prírody ale aj histórie. Navštívte počas októbra hrad v Slovenskej Ľupči a spoznajte jeho príbeh !

Zachovaný, rekonštruovaný hradný komplex v Slovenskej Ľupči pozostáva z horného a dolného hradu.

HORNÝ HRAD – bol vybudovaný v prvej polovici 13. storočia ako gotická stavba.

DOLNÝ HRAD – bol dobudovaný v období renesancie v 16. storočí a reprezentuje veľké nádvorie s radom hospodárskych budov.

Prvá písomná zmienka o hrade Liptza pochádza z roku 1250 a slúžil kráľovskej rodine ako poľovnícke sídlo. Významná poloha na prístupovej ceste k stredoslovenským banským mestám bola dôvodom, prečo bol hrad obľúbeným, často obývaným sídlom panovníkov.

V 15. storočí Uhorsko zasiahlo silné zemetrasenie, ktorého dôsledkom bolo poškodenie hradu, s ktorým súviseli rozsiahle opravy. Tie nasledovali aj po roku 1572, kedy nový správca realizoval jeho prestavbu. 17. a 18. storočie bolo pre hrad veľmi nepokojným obdobím, pretože sídlo často menilo majiteľov a bolo opakovane vyrabované. Jeho osud spečatil požiar, po ktorom sa vykonali len nevyhnutné opravy.

Po tomto nešťastí v roku 1860 bol objekt upravený na sirotinec, v období predošlého režimu tu boli sústredené rehoľné sestry. Vďaka trvalému využitiu hrad prežil a je pomerne dobre zachovaný.

Počas 90. rokov hrad spravoval Krajský pamiatkový ústav v Banskej Bystrici, od ktorého ho v roku 2002 prebrali Železiarne Podbrezová. Hrad prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá ho výrazne zatraktívnila.

  • na hornom hrade sa nachádza do skalného brala vysekaná studňa s hĺbkou 62 metrov, z ktorej vedie úniková chodba mimo hradieb
  • na hornom nádvorí sa nachádzajú dva bohato zdobené kamenné portály
  • v hornom podlaží hradu sa nachádza hradná kaplnka s freskovou výzdobou a sakristia s bohato maľovaným dreveným stropom
  • na dolnom nádvorí sa nachádza tzv. Korvínova lipa s odhadovaným vekom vyše 700 rokov, čím patrí medzi najstaršie lipy v strednej Európe
  • nachádzajú sa tu originály sôch z roku 1725, pochádzajúce z morového stĺpu z námestia v Slovenskej Ľupči

CESTOU NA HRAD

K Ľupčianskemu hradu sa dostanete priamo z obce Slovenská Ľupča. Z ulice Pod zámkom odbočíte na veľmi úzku asfaltovú cestu, ktorá vedie popri kaplnke až ku hradu. Ak sa vyberiete peši, môžete využiť skratku po historickej ceste na hrad, ktorá začína na začiatku úzkej asfaltky odbočkou vpravo pred kaplnkou. Priamo pod hradom sa nachádza parkovisko.

TIP NA VÝLET

Počas mesiaca október máte možnosť navštíviť hrad aj cez víkend a zúčastniť sa komentovanej prehliadky, každú hodinu od 10:00 do 15:00 hod.

DOBRE VEDIEŤ

  • pri návšteve hradu nie sú povolené individuálne prehliadky bez sprievodcu
  • skupinu nad 10 osôb je potrebné nahlásiť
  • v priebehu pracovného týždňa je potrebné záujem o prehliadku nahlásiť minimálne 1 deň vopred

Ak ste na hrade ešte neboli, alebo chcete obohatiť svoje víkendové zážitky o poznávanie histórie, odporúčame vám využiť možnosť víkendovej návštevy, pretože v mesiacoch SEPTEMBER – JÚN je možné hrad navštíviť len počas pracovných dní.

Na záver článku ešte prikladáme kontaktné údaje priamo na hrad:

Píšeme si nabudúce #KAMarati !

T V O J I N F O R M A Č N Ý P O R T Á L

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní