Odkedy a kde všade oslavujeme MDD ? Čítajte u nás !

Odkedy a kde všade oslavujeme MDD ? Čítajte u nás !
Redakcia 31. mája 2023

Prvý júnový deň sa všetci opäť cítime deťmi a oslavujeme jeden z najobľúbenejších medzinárodných dní – MEDZINÁRODNÝ DEŇ DETÍ !

Myšlienka vyhradiť deťom deň v kalendári vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí (World Conference for the Wellbeing of Children), v Ženeve, vo Švajčiarsku a to už v roku 1925. Na konferencii schválili zástupcovia 54 krajín deklaráciu, ktorá riešila otázku chudoby, detskej práce, vzdelania a iných oblastí, ktoré sa týkajú detí na celom svete. Na Slovensku a v niektorých ďalších krajinách sa slávi od roku 1952

Od priemyselnej revolúcie a svetových vojen, ktoré nasledovali, bolo pozorované, že deti boli vážne týrané, utláčané a zbavené základných ľudských práv. Keďže boli slabé a bojazlivé, mohli byť ľahko prinútené k útlaku a nespravodlivým, neetickým a nemorálnym činnostiam. Boli vykorisťované a manipulované. Zistilo sa, že milióny z nich trpeli podvýživou. Všetky tieto objavy boli zdôraznené počas Ženevskej konferencie, a tak sa svetoví lídri rozhodli chrániť deti na celom svete.

Hlavnou myšlienkou Medzinárodného dňa detí je nárok prežiť šťastné detstvo s rodinou, bez hladu a smädu. Každé dieťa má právo na domov, lásku, pochopenie bez týrania a útrap.

Niekoľko rokov neskôr, konkrétne v roku 1949 túto myšlienku podporila aj Medzinárodná demokratická federácia žien, Medzinárodné odborové združenie učiteľov a Svetová federácia demokratickej mládeže.

Prvý júnový deň…

Do dnes nie je celkom jasné, prečo MDD oslavujeme práve 1. júna. Dokonca to tak nie je vo všetkých krajinách. Jedna z verzií ale hovorí, že v roku 1925 čínsky generálny konzul v americkom meste San Francisco zhromaždil skupinu čínskych sirôt a pripravil im sviatok – Festival člnov – drakov a bolo to práve 1. júna.

Ako sa oslavuje MDD vo svete ?

NEMECKO

Prvý júnový Medzinárodný deň detí je v Nemecku známy ako „Kindertag“. Od roku 1950, kedy bol sviatok prvýkrát zaznamenaný v krajine, sa rýchlo stal vrcholom roka pre nemecké deti. V tento deň deti dostávajú od rodičov pozdravy a darčeky. Zúčastňujú sa aj špeciálnych školských aktivít, ako sú exkurzie. V niektorých častiach Nemecka sa však Medzinárodný deň detí oslavuje 20. septembra.

ČÍNA

Číňania tiež označujú 1. jún za Medzinárodný deň detí. Tento deň si pripomínajú exkluzívne predstavenia a mnohé turistické destinácie, reštaurácie a kiná poskytujú v tento deň deťom zľavy alebo bezplatný vstup. Dospelým, najmä tým, ktorí pracujú pre vládu, sa niekedy poskytuje deň voľna, aby mohli tráviť viac času so svojimi deťmi.

POĽSKO

Medzinárodný deň detí v Poľsku je tiež dňom, kedy sa deti môžu zabaviť a zabaviť sa. Školy často plánujú špeciálne podujatia, ktoré zvyčajne zahŕňajú atletické súťaže alebo hry. Rodičia trávia viac času so svojimi deťmi, pripravujú ich obľúbené jedlá alebo im dávajú hračky a cukríky. Poľský deň detí je tiež skvelou príležitosťou pre rodiny, ako si užiť outdoorové aktivity.

MEXIKO

Oslavuje sa každý rok 30. apríla. Celý deň sú rôzne súťaže a akcie. Učitelia a žiaci sú v kostýmoch a na stropoch sú balóny. Rodičia sa ponáhľajú po deti čo najskôr, aby mohli pokračovať v oslave aj doma. Deti si môžu dovoliť skoro všetko. v niektorých mestách oslavy trvajú i týždeň.

U nás doma…

Na Slovensku sa v spojitosti s MDD konajú v mestách či dedinách rôzne podujatia, ktoré sú pripravované špeciálne pre deti. Veľmi populárne sú cesty rozprávkovým lesom, rôzne športové súťaže alebo predstavenia obľúbených zoskupení, ktoré tvoria programy špeciálne pre detské publikum.

Výnimkou nie je ani #horehronie, samotné mesto Brezno a okolité obce, ktoré organizujú nasledovné podujatia:

DEŇ DETÍ V BREZNE

Mesto Brezno pozýva na Deň detí, ktorý sa uskutoční 1. júna 2023 od 14:00 hod. na breznianskom námestí. Môžete sa tešiť na zábavný sprievodný program i vystúpenie MiOli – rozprávkových medvedích postavičiek, ktoré všetkým deťom zaspievajú aj zatancujú.

DEŇ DETÍ NA POHANSKOM

Príďte osláviť Deň detí na Pohanské, konkrétne do Kaviarni Pohanské, a to dňa 3. – 4. júna 2023. Pripravené budú grilovacie špeciality, skákací hrad i aktivity pre deti spolu s malým darčekom, ktorý si so sebou odnesiete.

VYDRIČKIN ZÁZRAČNÝ LES 2023

Na sobotu 3. júna 2023, si VYDRA – vidiecka rozvojová aktivita , pri príležitosti Medzinárodného dňa detí pripravila už tradičné podujatie Rozprávkový les vo Vydrovskej doline, kde stretnete aj lesné víly.

DEŇ DETÍ V NEMECKEJ

Obec Nemecká a Komisia kultúry a športu pozývajú všetky deti na Deň detí, ktorý sa bude konať v sobotu 3. júna 2023 od 14:00 hod v Dolnej škole v Zámostí.

Veľa radosti, úsmevu a zdravia drahé detičky !

To želáme vám aj vašim rodičom. Veríme, že si svoj deň naplno užijete !

Text je súčasťou TVOJ BLOG, nieje obsahom redakcie Kam na Horehroní. V prípade potreby môžete autora kontaktovať prostredníctvom redakcie mailom na [email protected].