PRÍBEH VON ROLL-KY

PRÍBEH VON ROLL-KY
Redakcia 19. augusta 2022

„Keby som mohol predbehnúť čas, zrealizoval by som utopický nápad. Budoval by som veľkokapacitnú lanovku z Liptovského Mikuláša po skalách doliny k jaskyniam, odtiaľ až do Jasnej…“

…boli slová Alojza Lutonského – slovenského horolezca, speleológa, publicistu, fotografa a múzejného pracovníka.

Myšlienka Alojza Lutonského, ktorá sa týkala prepojenia dvoch regiónov Horehronia a Liptova nebola len útopia, stala sa realitou.

„Nakoniec sme boli prví v Európe.“

Dnes pre bežného návštevníka neviditeľný, no pamätníkom lanoviek vzácny poklad rozpráva príbeh o začiatkoch cestovného ruchu v Nízkych Tatrách. Dobovú lanovku s nástupnou stanicou z roku 1954 – 1957 si návštevníci môžu pozrieť na južnej strane Chopku v lokalite Kosodrevina. Napriek tomu, že v priestoroch múzea dobovej lanovky cítiť historický prach a pokročilí vek „starej dámy„, priestory vypovedajú svedectvo o technických zázrakoch.

Dopravný lanovkový systém Von Roll je historickým medzníkom v horskej preprave na Slovensku a zaslúži si patričnú pozornosť.

Vtedajšia lanovka sa vyznačovala bezpečným a pohodlným nastupovaním vďaka odpojiteľným vozňom, ktoré sa pripínali na dopravné lano až po bezpečnom nastúpení cestujúcich. Zvláštnosťou bolo, že cestujúci sedeli bokom k smeru jazdy. Vozne boli dvojmiestne a cesta plynula v rýchlosti 2,5 m/s.

Lanovka sa budovala postupne a bola rozdelená do 4 úsekov:

  • I. úsek Jasná Koliesko – Luková bol uvedený do prevádzky ako prvý 23.októbra 1949
  • II. úsek Luková – Chopok bol budovaný súčasne s IV. úsekom a sprevádzkovaný bol 29. augusta 1954
  • III. úsek Kosodrevina v minulosti tiež nazývaná “Medzistanica Baba” potom “Medzistanica Juh” až na Chopok, bol dobudovaný ako posledný a do prevádzky bol odovzdaný 29. augusta 1957
  • IV. úsek Srdiečko – Kosodrevina bol sprevádzkovaný ako tretí 19. septembra 1954

Von Roll-ka bola vyhľadávanou atrakciou vďaka čomu sa rozmohol cestovný ruch v Nízkych Tatrách. Chopok lákal turistov najmä v zimnej, ale aj v letnej sezóne.

35 minútová jazda na sedačkách Von Roll-ky poskytovala oku lahodiace výhľady na panorámu Nízkych Tatier. Turisti tento zážitok opisovali ako čas, kedy všetky svoje starosti nechali „tam dole“ a vychutnávali si prírodu v srdci Slovenska.

Všetky štyri úseky Von Roll boli v polovici 90. rokov 20. storočia zastarané a ich prevádzka bola medzi rokmi 1994 až 1998 postupne ukončená.

Do múzea Von Roll môžete kľudne vkročiť aj vy. Na stanici Kosodrevina počas medziprestávky pri výstupe na Chopok tak obohatíte svoj výlet o kúsok histórie.

VEČER S HISTORICKOU LANOVKOU

26. august 2022 sa bude niesť v znamení roku 1954. Navštívite múzeum lanovky Von Roll, dozviete sa zaujímavé fakty z čias jej výstavby. Do minulosti vás vrátia nielen historické exponáty a tematický film, ale aj menu postavené na špecialitách charakteristických pre tento rok. Núdza nebude ani o tekuté dobroty vo forme pivných špeciálov značky ERB. Viac o podujatí nájdete tu.

T V O J I N F O R M A Č N Ý P O R T Á L

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní