Srdečný pán s bielou bradou

Srdečný pán s bielou bradou
Redakcia 2. decembra 2022

Mikulášku, dobrý strýčku…ukáž čo v tom vreci máš !

…pre dobrú Aničku, cukrovú paličku, pre zlého Janíka, korbáč a metličku !

Tak čo #KAMarati, máte už vyčistené čižmy ? Malí, veľkí, všetci máme radi sladké dobroty a na Mikuláša ešte o niečo viac.

No ale kto je vlastne sv. Mikuláš ? Viete ? Je niekoľko legiend a príbehov, ktoré tohto veľmi očakávaného pána opisujú ako ochrancu viery pred pohanstvom alebo dobrodinca.

A čo dátum 6. december ? Nie je náhodný. Prečítajte si v ďalších riadkoch.

Múdry dobrodinec s menom Mikuláš nepochádza z ďalekého severu ako napr. Santa Claus. Miesto jeho pôvodu je priamo v Malej Ázii, dnešnom Turecku. Tu pôsobil v prvej polovici štvrtého storočia biskup menom Mikuláš. O jeho živote a činoch poznáme len málo faktov a dôkazov. Historické zdroje vypovedajú o tom, že bol nielen temperamentnou osobnosťou, ale aj veľkým diplomatom, ktorý neraz uprednostnil milosť pred tvrdým zákonom, vďaka čomu pomohol mnohým ľuďom v núdzi. Svätý Mikuláš je jednou z najobľúbenejších postáv a to nielen vo svete Kresťanstva.

Medzi najznámejšie a najrozšírenejšie legendy, ktoré sa spájajú s Mikulášom patrí príbeh o otcovi, ktorí chcel kvôli chudobe poslať svoje tri dcéry zarábať do nevestinca, lebo im kvôli chýbajúcemu venu nemohol nájsť ženícha. Mikuláš, ktorý zdedil bohatstvo po svojich rodičoch, tajne vhodil hrudky zlata cez komín a okná ich domu a zmenil tak osud dievčat, ktoré sa mohli napokon šťastne vydať. Tento príbeh z neho urobil patróna detí po celom svete.

Ďalšia povesť hovorí o príbehu troch námorníkov. Tí sa dostali do ohrozenia života na rozbúrenom mori pri tureckom pobreží. Prosby a modlitby adresované Svätému Mikulášovi o záchranu života boli vypočuté a námorníkom sa zjavil mocný muž, ktorý sa chopil kormidla, premohol víchricu a opäť zmizol. Po víchrici muži navštívili kostol v Myre a tam spoznali svojho záchrancu v obraze – Svätého Mikuláša.

6. december, deň úmrtia Svätého Mikuláša, bol vyhlásený za sviatok. V historických prameňoch nieje presne zaznamenaný rok jeho úmrtia, ale hovorí sa o rokoch 345 a 351. Keďže Mikuláša už niekoľko storočí považujú za patróna detí, je tento cirkevný sviatok výnimočný najmä pre mladých ľudí.

Mikuláš je známy aj ako patrón požiarnikov, cestovateľov, hospodárov, obchodníkov, mäsiarov, rybárov, námorníkov a mnohých ďalších.

Tradícia sv. Mikuláša je rozšírená aj v iných krajinách. Ako ho poznajú „za hranicami“ ?

  • Santa Claus (Severná Amerika)
  • Sinterklaas (Holandsko)
  • Father Christmas (Anglicko)
  • Noel Baba (Turecko)
  • Saint Nicolas (Francúzsko)
  • Pai Natal (Portugalsko)

Rôzne mená, ale účel ten istý – potešiť všetky deti na celom svete.

M I K U L Á Š #naHorehroni

Mikuláš v najbližších dňoch zavíta aj do mesta Brezna. Kde ? Kedy ? O koľkej ?

Nedeľa 4. decembra 2022

  • o 11.00 h sa s ním môžete stretnúť na Podkoreňovej (pred obchodom Coop Jednota)
  • o 15.00 h na Mazorníkove (vo vnútrobloku ulice 9.mája) rozsvieti Vianočný stromček

Utorok 6. decembra 2022 o 16.00 h príde Mikuláš potešiť deti sladkou odmenou na breznianske námestie.

V Čiernom Balogu je už tradičným podujatím MIKULÁŠSKA JAZDA na vláčiku Čiernohronskej železničky a inak tomu nebude ani tento rok. Záujemcovia si počas soboty 10. decembra 2022 budú môcť vychutnať nielen sviatočnú atmosféru, ale aj sa bližšie zoznámiť s projektom revitalizácie Čiernohronskej doliny.

Nepochybujeme o tom, že ste všetci poslúchali a v čižmičke si nájdete obľúbenú dobrotu ! Píšeme si nabudúce !

T V O J I N F O R M A Č N Ý P O R T Á L

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní