Zvonica pre všetkých

Zvonica pre všetkých
Redakcia 28. októbra 2022

Zvony ústrednej stavby breznianskeho námestia od mesiaca október 2022 budú zvoniť širokej verejnosti !

Mestská veža je prístupná pre všetkých !

Neprehliadnuteľná dominanta Brezna je klasicistická mestská veža z roku 1830 nachádzajúca sa na Námestí gen. M. R. Štefánika v historickom centre mesta. Mohutná hranolová stavba meria 31 metrov a v minulosti slúžila ako strážna veža i zvonica. Okrem podlaží so zvonmi sa v nej nachádzal byt strážnika, ktorý v prípade potreby rozozvučal zvony na poplach. Nachádzajú sa v nej tri veľké zvony. Najvzácnejší je Kalazanského zvon pochádzajúci z 18. storočia (teda z obdobia pred postavením veže), ktorý váži 980 kg, odliali ešte v roku 1780 v Banskej Štiavnici. Dva menšie – sv. Vendelínsv. Florián pribudli v roku 1924.

V tomto roku (2022) bude zvonica po komplexnej rekonštrukcii „zvoniť“ novými expozíciami Horehronského múzea a priestormi pre Turistické informačné centrum. Prvý krát tak bude breznianska mestská veža sprístupnená na prehliadky verejnosti.

Interiér veže je navrhnutý tak, aby odzrkadlil určité myšlienky spojené s mestom Brezno, ale aj históriu veže a život zvonára, ktorý bol kľúčovou osobnosťou v starostlivosti o bezpečnosť mesta. Prvé a druhé podlažie zrekonštruovanej mestskej veže patrí Turistickému informačnému centru, kde návštevníci dostanú všetky potrebné informácie a inštrukcie k tomu, aby sa mohli zúčastniť prehliadky mestskej veže.

Na treťom podlaží návštevníci nájdu expozíciu venovanú Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, ktorá je obohatená hovoriacim obrazom. Počas prehliadky, ktorú zabezpečujú zamestnanci Horehronského múzea sa dostanete aj k srdcu veže a trom zvonom. Na piatom poschodí je dobovo zariadený byt zvonára. Tento byt bol obsadený až do 70-tych rokov minulého storočia. Odvtedy už zvonenie bolo zabezpečené „automatikou“.

Mimo hlavnej sezóny – október až máj – bude veža sprístupnená na komentované prehliadky počas pracovných dní od 8.00 do 17.00, cez víkendy od 13.00 do 17.00. Počas hlavnej sezóny bude v pracovných dňoch prístupná v rovnakom čase a cez víkend od 14.00 do 18.00.

Návštevu zvonice si môžete spríjemniť aj prestávkou na kávičku. Infocentrum, ktoré sa v týchto priestoroch nachádza ponúka špeciálnu, pre mesto upraženú zmes kávy z lokálnej pražiarne The Coffee Club. Vychutnajte si ju priamo na mieste, z originálneho termo hrnčeka s dizajnom mesta.

V prípade záujmu o návštevu prikladáme aj cenník.

Komentovaný vstup so sprievodcom

  • (o 10:00, 13:00 a 15:00):
  • základný 5,00 € / zľavnený 3,00 €
  • kapacita komentovanej prehliadky je 10 osôb, preto je nutná rezervácia vopred
  • trvanie prehliadky cca 45 min. 

Individuálny vstup

  • základný 3,00 € / zľavnený 2,00 €
  • 15. min pred začiatkom komentovaného vstupu musia všetci návštevníci opustiť expozície
  • posledný vstup do mestskej veže je 30 min. pred zatvorením

#tipnavylet alebo možno aj #tipnavikend ! Dokonca aj s lahodnou kávičkou !

T V O J I N F O R M A Č N Ý P O R T Á L

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní