Obleč sa do modrého zlata

Obleč sa do modrého zlata
Redakcia 28. júna 2023

Vyšívané košele, ligotajúce sa čepce, kožené krpce, opasky, súkenné nohavice…to všetko tu na Horehroní poznáme a spájame si to s ľudovými tradíciami, zvykmi a remeslami. Ale čo taká modrotlač ? V rámci ľudového odievania tiež v značnej miere využívaná. Sukne, šatky, ľajblíky, zástery – aj tieto súčasti tradičného odevu môžu byť vyrobené práve z nej. Poďme si teda tento materiál priblížiť viac !

Ujasnime si to – modrotlač je indigom na modro farbená látka, ktorá je zdobená potláčaním vzorov pomocou tzv. rezervy.

Rezerva je zmes, ktorá zamedzuje zafarbeniu látky v mieste potlačeného vzoru.

To, čo sa pridáva do rezervy na maľovanie vzorov na plátno je obchodné tajomstvo remeselníkov, ktorí sa tomuto remeslu venujú. V súčasnosti sú nám veľmi vzácni – je ich len zopár.

V minulosti sa táto technika využívala pri farbení látkového materiálu najmä z ľanového a konopného plátna.

V prvom kroku, sa plátno najskôr naškrobí, dôkladne vysuší a vymandluje. Následne sa na upravenú tkaninu nanáša rezerva pečiatkami, alebo sa maľuje ručne.

Po uschnutí sa potlačené plátno ponorí do studenej farbiacej kúpele niekoľkokrát. Po vytiahnutí indigo zoxiduje a zafarbí látku na modro. Intenzita modrej farby závisí od počtu namočení.

V závere procesu sa látka dôkladne preperie v studenej vode, ustáli v slabom roztoku kyseliny sírovej a usuší.

Táto technika farbenia látky sa na naše územie dostala v priebehu 18. storočia. Dostala sa k nám z Holandska, kde vznikla úplne prvá dielňa.

Vedeli ste že?

Prvá privilegovaná manufaktúra na modrotlač v strednej Európe vznikla roku 1736 v Šaštíne.

Ako sme už spomínali vyššie, základným materiálom pri výrobe bolo plátno takže práca s modrotlačou sa koncentrovala hlavne v takých oblastiach, kde bolo rozvinuté plátenníctvo formou domácej výroby.

Tak ako sa postupne vytrácala modrotlač z odevu, slabla aj aktivita dielní, čo následne smerovalo k ich postupnému zániku. Dohľad nad jej produkciou prevzal najmä ÚĽUV – Ústredie ľudovej umeleckej výroby. V rámci svojej činnosti plní dôležitú funkciu pri podpore výroby modrotlače – spolupracuje a podporuje výrobcov za účelom zachovania a pokračovania vo farbiarskej tradícii v spojitosti s moderným dizajnom.

Vedeli ste že ?

28. novembra 2018 bola MODROTLAČ zapísaná do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Modrotlač sa stáva vyhľadávanou a znovu nájdenou tradičnou technikou v 21. storočí. Tejto tematike je aktuálne venovaná aj výstava v Horehronskom múzeu v Brezne.

Ide o autorskú autorskú výstavu etnologičky Mgr. Ľudmily Mitrovej pod názvom REMESLO MÁ MODRÉ DNO, ktorá je tematicky venovaná vývoju a dejinám remesla modrotlače na našom území. Okrem pestrej škály modrotlačových výrobkov z východného a stredného Slovenska, návštevníci budú môcť vidieť aj modrotlačiarsku dielňu doplnenú rozmanitými ukážkami drevených foriem zo zaniknutých dielní (Stará Ľubovňa, Gelnica, Spišská Nová Ves, Spišské Podhradie, Jelšava, Banská Bystrica, Kremnica a Brezno).

Popri výbere modrotlačových vzorkovníkov sú na výstave zastúpené aj viaceré ukážky modrotlače na ženskom odeve z jednotlivých regiónov na Slovensku. Pozornosti  návštevníka určite neunikne prepracovanosť a grafická precíznosť motívu zmŕtvychvstania na textile z roku 1768, ktorý sa stal inšpiráciou pre súčasných modrotlačových návrhárov. Z hľadiska výberu motívu na drevených formách upúta rokoková forma Adama a Evy svojou charakteristickou kompozíciou.

Výstava je verejnosti prístupná od 6. júna do 1. októbra 2023.

Horehronské múzeum všetkých srdečne pozýva a my vám odporúčame, aby ste si túto jedinečnú vystavu nenechali ujsť. Odnesiete si nie len estetický zážitok z výstavy, ale i hodnotný suvenír vo forme tašiek, odevných módnych doplnkov, šperkov a iných spomienkových predmetov z modrotlače.

T V O J I N F O R M A Č N Ý P O R T Á L

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní