Marec – mesiac knihy

Marec – mesiac knihy
Redakcia 14. marca 2023

Jeden z najznámejších výrokov o čítaní tvrdí, že čítanie je najlepšie učenie, alebo že je pre myseľ tým, čím je cvičenie pre telo. Marec je ideálny mesiac nato, ako svoju myseľ posilniť čítaním. Máme pred sebou celý „mesiac knihy“, čo tak prečítať aspoň jednu ?

Marec, okrem toho, že ide o prvý jarný mesiac, patrí knihám. Oficiálne je to tak od roku 1955, kedy bol za mesiac knihy vyhlásený na počesť významného slovenského buditeľa Mateja Hrebendu.

Pýtate sa prečo práve na jeho počesť ? Radi vám to objasníme !

Matej Hrebenda bol ľudový spisovateľ. Známy bol aj ako šíriteľ slovenskej a českej knihy a venoval sa aj ich zbieraniu. Mal veľmi rád čítanie a to aj napriek tomu, že celý život trpel silnou zrakovou poruchou. Okrem zbierania kníh patril aj k zberateľom ľudových piesní a rozprávok. Stál pri vybudovaní viacerých knižníc a svoju súkromnú zbierku venoval Matici slovenskej a prvému slovenskému gymnáziu v Revúcej.

Život Mateja Hrebendu začal aj skončil v marci. Narodil sa 10. marca 1796. Prostredníctvom tohto článku mu chceme za všetkých milovníkov knihy poďakovať za osvetu, ktorú šíril počas svojho života.

Bardejovský katechizmus z roku 1581, je historicky najstaršia dochovaná kniha na našom území napísaná v slovakizovanej češtine. Spočiatku knihy slúžili na šírenie náboženského myslenia, no postupne sa stali symbolom vzdelania a kultúry.

Vďaka významným národným buditeľom (ako bol aj Matej Hrebenda) sa stávali dostupnejšími, vďaka čomu záujem širokej verejnosti o čítanie výrazne stúpal.

Jeden z posledných prieskumov, ktorý skúmal ktorá krajina je „najväčším čitateľom“ odhalil, že zhruba tretina Slovákov počas roka neprečíta ani jednu knihu a ďalšia tretina priznala, že prečíta za rok menej ako 5 kníh. Nie sme úplne na chvoste – menej ako Slováci čítajú napr. obyvatelia Maďarska, Poľska alebo Portugalska.

Prieskum odhalil toho viac, napríklad že:

  • „mileniáni“ (ľudia narodení okolo roku 2000) čítajú viac kníh ako ktorákoľvek iná generácia
  • 53 % mladých ľudí preferuje čítanie kníh z knižnice pred kúpou nových výtlačkov
  • COVID-19 vyzdvihol popularitu kníh
  • 61 % čitateľov uprednostňuje fikciu pred literatúrou faktu

Vyššie IQ, lepšia pamäť, menej stresu, únik z reality, relax…toto všetko dokáže čítanie kníh zabezpečiť. V dnešnej dobre elektronickej je to aj skvelý spôsob, ako sa odtrhnúť od sietí a čítania na internete.

Svet kníh nie je nudný ! Je plný zaujímavostí – tu je zopár z nich:

  1. svetový rekord v čítaní kníh držia obyvatelia Indie. Čítaniu sa venujú neuveriteľných 10,7 hodín týždenne!
  2. 3 najčítanejšie knihy na svete sú Svätá Biblia, Citáty od predsedu Maa Tse-Tunga, známa tiež ako Červená kniha, a Harry Potter
  3. najpredávanejšou knižnou sériou všetkých čias je Harry Potter
  4. čítanie kníh minimálne 6 minút denne môže znížiť úroveň stresu až o 68 %
  5. z jedného stromu môže v priemere vzniknúť až 50 kníh
  6. napísanie jedného románu trvá v priemere 475 hodín
  7. pravidelné čítanie môže znížiť rýchlosť poklesu pamäti človeka takmer o tretinu
  8. najdrahšou knihou na svete je kniha od Leonarda da Vinciho s názvom Codex Leicester – kúpil ju Bill Gates a zaplatil za ňu neuveriteľných 30,8 milióna dolárov
  9. univerzitná knižnica na Harvarde má v zbierke knihu Des destineés de l’ame, ktorá je viazaná v ľudskej koži
  10. 68 % všetkých kníh na svete nakúpili ženy
  11. 30 minút čítania denne predĺži život až o 23 mesiacov

Páni knihy z Horehronia

Nevesta hôľ, Život bez konca, Heľpianska bosorka, roku, Čriepky z breznianskeho rínku, Amenmária, Vojenský zbeh – hovorí vám to niečo ? To všetko sú diela spisovateľov, ktorí pochádzajú z Horehronia. František Švaner, František Kreutz či Ladislav Ťažký. A nie sú jediní, ktorým kniha učarovala až do takej miery, že sa stala ich profesiou.

Dajte tento mesiac knihe šancu. Nemusí to byť hneď 200 stranový román. Každý sa nájde v niečom inom – kvalitná detektívka, romantika pre ženy, možno literatúra faktu alebo beletria.

Oslávte mesiac knihy s knihou v ruke !

T V O J I N F O R M A Č N Ý P O R T Á L

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní