Toto leto pravdepodobne budete chcieť prevetrať vaše sandále z minulej sezóny, alebo v lepšom prípade ste si kúpili nový pár. Espadrilky sa radia medzi pohodlnú obuv, ktorá zabraňuje odieraniu a zároveň je elegantná a moderná. Môžete ju nosiť od neskorej jari do začiatku jesene, keď ešte nemusíte chrániť nohy pred chladom. V každom prípade je ale potrebné sa o espadrilky aj správne postarať – iba tak vám totiž vydržia viac ako jednu sezónu.
Chráňte ich pred vlhkom
Vďaka podrážke z prírodnej gumy sú dámske espadrilky veľmi odolné a menej náchylné na vlhkosť. Napriek tomu sú to vyslovene letné topánky a nie sú vhodné do daždivého počasia. Ak sa náhodou stane, že sa vám tieto sandále zamočia, nechajte ich schnúť aj niekoľko dní. V žiadnom prípade espadrilky nedávajte do práčky! Ide o lepenú obuv a šanca, že by pranie prežili, je iba minimálna.
Začnite so šetrným čistením
Ak svoje espadrilky nosíte často, nakoniec sa dostanete do bodu, kedy je potrebné ich vyčistiť. V prípade, že sa vaše espadrilky zašpinia, mali by ste ich vyčistiť čo najšetrnejšie. Aj keď sú vaše topánky viditeľne špinavé alebo majú škvrny (napríklad pokryté blatom alebo špinou), oplatí sa ich pred čistením najskôr nechať kompletne vyschnúť. Pokúšať sa odstrániť akékoľvek blato alebo bahno hneď, ako sa espadrilky zašpinia, môže byť kontraproduktívne. Zatlačíte tým blato ďalej do topánky a votriete špinu hlboko do látky, čo vám výrazne skomplikuje ich následné čistenie. Na vonkajšie čistenie použite čistiacu kefku, ktorou zaistíte jemné čistenie. Odstránite ňou prach, piesok a iné povrchové nečistoty. Použiť môžete aj čistiaci roztok, prípadne si za pomoci dvoch šálok čistej vody a lyžice neparfumovaného pracieho prostriedku alebo jemného mydla vytvorte vlastný. Vhodný je aj penový čistič na starostlivosť o topánky, ktorý je bezpečný pre všetky topánky a nevyžaduje žiadnu prípravu z vašej strany.
Ako čistiť vrchné látky
Korok sa vďaka svojej povahe veľmi ľahko čistí. Škvrny od nečistôt je najlepšie odstrániť vlhkou handričkou. Opäť by však materiál nemal byť príliš mokrý. Po vyčistení nechajte espadrilky riadne vyschnúť. Raz za mesiac si namažte korkovú tkaninu olivovým olejom. Vďaka tomu zostáva korok hladký a dá sa zabrániť jeho praskaniu.
Vrchné časti vašich espadriliek sa však môžu zašpiniť rovnako ako podrážky, čo znamená, že vyžadujú starostlivosť a pozornosť. Nie všetky espadrilky sú ale vyrobené z rovnakých materiálov. V závislosti od typu použitého materiálu môže vaša obuv vyžadovať rôzne druhy starostlivosti. V prípade plátna alebo látky použite vyššie uvedený čistiaci roztok. Jednoducho použite mäkkú handričku na rozotrenie roztoku v kruhoch a potom použite vlhkú handričku na jeho utretie. Rôzne čističe topánok sú tiež vhodnou možnosťou pre látkové espadrilky. Koža potrebuje špeciálne čistiace peny a produkty, ktoré sú šetrné ku koži. V opačnom prípade by ste mohli svoje espadrilky pri pokuse o ich čistenie poškodiť. Po dokončení aplikácie produktu utrite topánky mäkkou handričkou. Semiš je pravdepodobne najzložitejší materiál na starostlivosť. V skutočnosti si semišové espadrilky vyžadujú niekoľko špeciálnych kefiek a gumičiek na škvrny, ktoré sú navrhnuté tak, aby si poradili s touto zložitou látkou bez toho, aby ju zničili. Voda tiež poškodzuje semiš, a preto je nevyhnutné, aby vaše topánky zostali suché počas celého procesu čistenia. Ak hľadáte špičkovú možnosť, môžete si pozrieť čistiace produkty napríklad na CCC, kde okrem vašich nových espadriliek rôznych tvarov a farieb nájdete produkty, s ktorými sa o ne môžete starať.
Látka by mala po vyčistení úplne vyschnúť. Farebné alebo tmavé látky by ste nemali vystavovať priamemu slnečnému žiareniu, inak farby vyblednú.