6 inšpirácií ako stráviť posledné prázdninové dni #naHorehroni

6 inšpirácií ako stráviť posledné prázdninové dni #naHorehroni
Redakcia 29. augusta 2022

POSLEDNÝ TÝŽDEŇ LETNÝCH PRÁDZNIN ZNAMENÁ LEN JEDNO !

Užiť si ho ešte plnými dúškami, dobehnúť čo sa dobehnúť dá a vydať sa na posledné výlety leta 2022.

#kamnahorehroni? Z redakcie vám prinášame 6 tipov, ako stráviť posledné prázdninové dni tak, aby si na svoje prišli všetci #KAMarati, od tých najmenších, cez „puberťákov“ až po dospelákov.

Vybrali sme „z každého rožku trošku“.

#1 HOREHRONSKÉ MÚZEUM

Návšteva múzea môže pre niekoho v prvom okamihu znieť „nudne“, no nie v tomto prípade.

Od 3. júna do 30. septembra 2022 je v Horehronskom múzeu možné navštíviť neobyčajnú výstavu.

Ide o jedinečnú expozíciu zostavenú zo svetoznámej stavebnice LEGO® pod názvom Svet v kocke.

Túto úžasnú hračku netreba predstavovať pravdepodobne žiadnemu človeku a určite nechýba takmer v žiadnej detskej izbe.

Pre výstavu v Horehronskom múzeu pripravili členovia fanklubu niekoľko modelov automobilov zo série Technic a Model Team, rôzne sošky, pamätný Titanic, pre dievčatá sú to ukážky zo série LEGO Friends. Najrozmernejšou časťou výstavy je séria LEGO City.

Atraktívnosť výstavy určite zvýšia tvorivé dielne pod názvom „Legostar“, v rámci ktorých sa budú mať možnosť návštevníci kreatívne realizovať a postaviť si z množstva lego kociek čokoľvek podľa svojej vlastnej predstavivosti, fantázie a tvorivosti. Tie najkrajšie výtvory budú odmenené, ako ináč LEGO® stavebnicou.

Výstavu môžete navštíviť:

  • UTOROK – PIATOK od 10:00 do 18:00
  • SOBOTA – NEDEĽA od 14:00 do 18:00

Viac informácií o výstave nájdeš tu.

#2 MÚZEUM LANOVKY – VON ROLL

Bežnému návštevníkovi neviditeľný, no pamätníkom lanoviek vzácny poklad rozpráva príbeh o začiatkoch cestovného ruchu v Nízkych Tatrách. Oživiť myšlienku starej „Von Roll-ky“ – supermodernej švajčiarskej priekopníčky prepájajúcej severný a južný svah Chopkudva regióny Liptova a Horehronia, vzišla od samotných zamestnancov obsluhy lanoviek. Dobovú lanovku s nástupnou stanicou z roku 1954-1957 si návštevníci južnej strany Chopku môžu pozrieť v lokalite Kosodrevina.

Ak tento článok čítajú milovníci turistiky, návštevu múzea môžu spojiť s jedným z posledných letných výstupov v Nízkych Tatrách. Či už bude vašou cieľovou destináciou Chopok, Ďumbier alebo si prejdete hrebeňovku, urobte si zastávku na medzistanici Kosodrevina. Práve tam sa ukrýva „stará dáma“, ktorá predbehla dobu a vozila dovolenkárov z Horehronia na Liptov a opačne.

Nie ste zrovna milovníci turistiky ? Nevadí ! Nechajte sa vyviesť k starej lanovke tou novou, priamo z Krupovej.

Vstup do múzea je voľný.

#3 HOREHRONSKÉ CYKLODREZINY

Vymeňte horský, cestný či elektro bicykel za „koľajnicový“!

Dobre, nejdeme vás zavádzať, nie je to bicykel ale cyklodrezina.

CYKLODREZINA

=  

ĽAHKÉ KOĽAJOVÉ VOZIDLO POHÁŇANÉ SILOU NA PRINCÍPE BICYKLOVANIA

Na úzko koľajovej trati medzi obcami Hronec a Čierny Balog, kde premávala parná Čiernohronská železnička vznikol ďalší unikát. A to Horehronské cyklodreziny (ľahké koľajové vozidlo, poháňané silou na princípe bicyklovania). Turisti ale aj domáci návštevníci sa tak môžu po prvý krát na Slovensku bicyklovať aj po koľajniciach.

Na cyklodrezine sa môžu previesť 4 osoby – 2 až 3 dospelé a 1 dieťa do 150 cm. Je poháňaná dvoma osobami, ktoré sedia ako na klasickom bicykli a pedálujú. Dve osoby sedia na samostatných miestach. Miesta sú vybavené bezpečnostnými pásmi. Predné sedadlo je najvhodnejšie pre menšie osoby (do 150cm). Drezina je vybavená košíkom, ktorý môžete využiť ako odkladací priestor na ľahšiu batožinu.

Cyklodrezinu je potrebné vopred rezervovať a to cez online rezervačný formulár, ktorý nájdete tu.

#4 CYKLORAJ NA HOREHRONÍ

Ak ste skôr zástancami klasickej cyklistiky na dvoch kolesách po asfaltovej alebo poľnej ceste, urobte si výlet do Kamenistej doliny.  Oblasť Kamenistej doliny je obľúbená pretože „nikdy neomrzí“ a z cykloturistiky si odnesiete zakaždým iný zážitok. Existuje mnoho možností a smerov, ako sa sem dostať.

Okrem nádherného prostredia je výhodou lokality aj to, že cykloturistiky sa môžete zúčastniť ako menej zdatný, zdatný alebo pokročilý cyklista. Trasy sú vhodné aj pre mladších cyklistov, vďaka čomu si tak môžete naplánovať spoločný rodinný výlet.

O možnostiach cyklistiky v tejto oblasti píšeme aj v článku na našom blogu.

#5 NÁUČNÝ CHODNÍK JAKUBA SUROVCA

Náučný zbojnícky chodník legendárneho tisovského zbojníka Jakuba Surovca a jeho zbojníckej družiny, ktorí unikali panským žandárom zo sedla Zbojská ťažko prístupnou Čertovou dolinou.

Chodník je jednosmerný (vystupuje sa roklinou zdola nahor) a štartovací bod sa nachádza pri informačnom centre na Zbojníckom dvore a pokračuje súbežne s červeno vyznačenou Rudnou magistrálou smerom na Remetisko, kde opúšťa Rudnú magistrálu a pokračuje cez dolinku Makovo koryto popod železničný viadukt Čertov most smerom k ústiu Čertovej doliny.

Náučný chodník sa nachádza v ideálnom prostredí, pretože po jeho prejdení vám určite vyhladne a výdaj je potrebné vyrovnať poriadnym príjmom. V areáli Zbojská to nebude žiadny problém.

Určite ste už počuli alebo ochutnali halušky či rôzne iné tradičné pochúťky zo Salaša Zbojská.

A čo tak buchtu ? Alebo teda – ENDEMIT MEDZI BUCHTAMI ?!

Legendárne buchty si získajú srdce ale najmä žalúdok každého návštevníka. O ich činnosti niečo píšeme aj my – čítaj tu. Sladkú ? Slanú ? Sladko-slanú ?

#6 VYHLIADKOVÁ VEŽA HORNÉ LAZY

Stačí „vybehnúť hore na kopec“ a ste tam !

Rozhľadňa ponúka najkrajšie výhľady na všetky strany Horehronia a cesta k nej je zvládnuteľná pre rekreačných turistov, športovo zdatnejších návštevníkov ale aj pre rodiny s deťmi.

Ak už nestíhate dlhšie výlety, prechádzka na vyhliadkovú vežu horné lazy je ideálne miesto, kde strávite doobedie alebo poobedie. Po výstupe fajná zmrzka v meste a vybavené.

LETO BOLO SI RÝCHLE !

…rýchle, horúce ale so všetkým, čo k tomu patrí. Festivaly, dovolenky, výlety…plné zážitkov.

Užívajte teda ešte posledné dni !

Pre všetkých „školopovinných“ bude z každej strany znieť veta „ŠKOLA VOLÁ“.

T V O J I N F O R M A Č N Ý P O R T Á L

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní